Válečný veterán se v 93 letech znovu proletěl ve Spitfire, s nímž bojoval proti nacistům | Reflex.cz
nahoru

Válečný veterán se v 93 letech znovu proletěl ve Spitfire, s nímž bojoval proti nacistům

Tereza Stonišová22. července 2016 • 07:00
Válečný veterán se v 93 letech znovu proletěl ve Spitfire, s nímž bojoval proti nacistům
foto: ČTK

 

Poslední žijící veterán, který během 2. světové války létal s piloty RAF proti nacistickému Německu v letounech Spitfire, se znovu proletěl v milovaném stroji. Třiadevadesátiletému Emilu Bočkovi se tak splnil sen - a zřejmě ne poslední. Rád by se ve stroji proletěl ještě alespoň jednou.

Od chvíle, kdy Boček usedl naposledy do anglické stíhačky, uplynulo 70 let. Emil Boček seděl ve stroji a pilotoval naposledy po válce, v roce 1946. Z Protektorátu Čechy a Morava se mu podařilo uprchnout v pouhých 16 letech. Dostal se až do libanonského hlavního města Bejrút a odtud se postupně přesouval směrem k Anglii - před tím, než tam v roce 1940 vyplul, se ještě po boku Spojenců stihl účastnit několika bojů ve Francii. Při své cestě byl několikrát zatčen - hned dvakrát v Maďarsku.

 

Řád bílého lva pro letce Františka. „Malý český seržant“ se přece jen dočkal

Když se dostal do Anglie, ihned se přihlásil k letectvu. Dráha pilota na něj však teprve čekala - nejprve se při 312. československé stíhací peruti stal pozemním automechanikem. Nakonec se přeci jen mezi piloty dostal - výcvik v Kanadě a Anglii mu umožnil vzlétnout do vzduchu a bojovat ve Spitfirech proti nepřátelskému Německu. Agentura ČTK včera večer uvedla, že Emil Boček strávil ve vzduchu celkem 76 hodin při 26 letech.

 

České gripeny startovaly k ostrému zásahu ve vzduchu. Civilní airbus neodpovídal

Emil Boček se podle videozáznamu letu, který se uskutečnil v Anglii, těší výbornému zdraví. Když se stroj dostal opět k zemi, vypadal válečný veterán velmi šťastně a spokojeně. Jediné, co uvedl jako stín na jinak skělém zážitku, řekl včera v reportáži České televize: prý během pilotování špatně slyšel svého kolegu (Boček převzal řízení jen na část letu, jinak měl v kokpitu dalšího pilota).

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,040
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější