Při útoku v Nice zemřelo 84 lidí, prezident Hollande viní teroristy | Reflex.cz
nahoru

Při útoku v Nice zemřelo 84 lidí, prezident Hollande viní teroristy

ČTK15. července 2016 • 07:41
Při útoku v Nice zemřelo 77 lidí, francouzský prezident Hollande viní teroristy.
Při útoku v Nice zemřelo 77 lidí, francouzský prezident Hollande viní teroristy.
• foto: 
ČTK

Nejméně 84 lidí zemřelo při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Informovaly o tom francouzské úřady, podle nichž je nejméně 20 lidí kriticky zraněno. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce. Útočníkem byl podle policejního zdroje agentury AFP 31letý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.

K masakru došlo okolo 22:30 na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Auto najelo ve velké rychlosti do davu a podle prokuratury zabíjelo a zraňovalo lidi na úseku dlouhém téměř dva kilometry.

Podle šéfa místní samosprávy měl útočník v autě střelné zbraně a granáty a měl akci dobře připravenou. Než jej policie zlikvidovala, začal střílet do lídí.

Téměř plešatá hlava státu má kadeřníka za čtvrt milionu měsíčně. François Hollande teď…

"Hrůzný útok opět udeřil na Francii...Jeho teroristický charakter nelze popřít," řekl Hollande v mimořádném televizním vystoupení. "Musíme učinit vše pro boj proti zkáze terorismu," dodal prezident, který se ještě dnes chystá jihofrancouzské pobřežní město navštívit.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a jeho motiv dosud není znám. Došlo k němu osm měsíců poté, co teroristé z organizace Islámský stát zabili v Paříži 130 lidí. Od té doby platí v zemi výjimečný stav, který se dnes prezident Hollande rozhodl prodloužit o další tři měsíce. Pokud návrh schválí parlament, bude platit až do konce října.

Brusel rozumuje o „demokracii“. Hlasování o Brexitu má jen poradní váhu

Podle policisty citovaného AFP byly u řidiče auta, jehož zastřelila policie, nalezeny doklady patřící 31letému obyvateli Nice s tuniskými kořeny.

Útok odsoudil i americký prezident Barack Obama, který mluvil o "strašlivém, zjevně teroristickém činu". Zároveň nařídil svým úřadům, aby poskytly Francii veškerou potřebnou pomoc.

ČTK


Klíčová slova: Francie, teror , atentát


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější