Soud snížil Dalíkovi trest o rok, místo pěti let si odsedí jenom čtyři | Reflex.cz
nahoru

Soud snížil Dalíkovi trest o rok, místo pěti let si odsedí jenom čtyři

ČTK31. května 2016 • 15:00
Marek Dalík
Marek Dalík
• foto: 
ČTK

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun. Pokud je nezaplatí, tak stráví ve vězení o dva roky víc. Dalík vinu odmítá. Pravomocný verdikt v kauze padl téměř po dvou letech od začátku soudního procesu.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Kevin Dahlgren odmítl vypovídat, podle obžaloby je emočně nestabilní a agresivní

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Mirek Topolánek zvažuje žalobu na soudkyni, která poslala do vězení Marka Dalíka

ČTK


Klíčová slova: dalík, pandur, soudDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,580
28,710
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější