nahoru

Domarodička vrací úder!

22. května 2016 • 17:00
Světový týden respektu k porodu.
Světový týden respektu k porodu.
• foto: 
respektkporodu.cz

Nedávno jsem zde napadl a zesměšnil festival rození, který proběhl v Praze. Obrátila se na nás jeho ředitelka Petra Sovová a my jí rádi dali prostor k odpovědi.

Paní Sovová mi zavolala jako dávná známá z mládí (prý se známe z dob mé puberty) a vyžádala si schůzku. Ze zvědavosti, kdo to je, jsem svolil. Na schůzce se ukázalo, že jde o aktivistku domácího rození, i dali jsme jí možnost přímého vyjádření.

Pro připomenutí ale nejdříve fakta: Prestižní vědecký časopis  Lancet publikoval výsledky výzkumu 500 000 porodů z řady vyspělých  zemí – USA, Kanady, Švýcarska, Austrálie a Nizozemska. Při  plánovaných domácích porodech je riziko úmrtí dítěte výrazně  vyšší oproti porodu v nemocnici. Doma je riziko 0,2 % oproti  0,09 % v porodnicích. Jiná studie dochází k velmi podobným  výsledkům, publikoval ji americký Journal of Obstetrics and Gynecology  a porovnával výsledky 342 056 domácích porodů a 207 551 nemocničních  porodů v Evropě i USA.

Video se připravuje ...
Petra SovováVIDEO Jiří X. Doležal
Klíčová slova: domácí porodyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.