Bombardování funguje, Islámskému státu se prudce propadly příjmy z ropy | Reflex.cz
nahoru

Bombardování funguje, Islámskému státu se prudce propadly příjmy z ropy

bar13. května 2016 • 10:40
Bombardování funguje, Islámskému státu se prudce propadly příjmy z ropy
foto: profimedia.cz

Islámský stát v Sýrii a Iráku nejenom přichází o část dobytého území, ale neustále se zmenšují i jeho příjmy. Například výnosy z těžby a prodeje ropy klesly podle tajných služeb na 250 miliónů dolarů za rok. Důvodem jsou úspěšné nálety USA a jejich spojenců na ropovody a rafinérie, které jsou v rukou teroristů, ale i propad cen ropy na světových trzích a nová opatření proti pašování „černého zlata“ z území IS do sousedních států, především Turecka.

Od října loňského roku se hlavně letadla Spojených států zaměřila na bombardování ropovodů a další infrastruktury ve snaze snížit příjmy Islámského státu, jenž je přesto nadále nejbohatší teroristickou organizací na světě.

Daně podle Islámského státu: Neznáš korán? Zaplatíš

„Do začátku roku 2016 jsme odhadovali, že Islámský stát na ropě vydělá zhruba 500 miliónů dolarů. Podle posledních odhadů se však příjmy z ropy smrskly na 250 miliónů dolarů,“ řekl agentuře Reuters Daniel Glaser z amerického ministerstva financí, jehož úkolem je sledovat financování terorismu.

Dalším zdrojem Islámského státu jsou daně, jež vybírá v oblastech pod svou kontrolou. Ty Glaser odhaduje v přepočtu na 360 miliónů dolarů. I ty je možné Islámskému státu trochu snížit, byť o poznání obtížněji, protože se jedná o vnitřní záležitost islamistů. Jednou z cest je postupně snížit hotovost, kterou IS disponuje – bude se mu pak obtížněji obchodovat na svém území i navenek. Leda by snad začal vydávat vlastní měnu a lidé na jeho území by ji skutečně akceptovali.

Ropa musí proudit. V Sýrii se těží dál, díky dohodě režimu, Islámského státu a Ruska
Poloprázdná Rakka. Syřanky natáčely skrytou kamerou v hlavním městě "Islámského státu"

bar


Klíčová slova: islámský státDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,430
28,710
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější