Výstava o mučednících v Kodani má zahrnovat i atentátníky z Paříže a Bruselu | Reflex.cz
nahoru

Výstava o mučednících v Kodani má zahrnovat i atentátníky z Paříže a Bruselu

Petra Tomanová3. května 2016 • 18:51
Výstava o mučednících v Kodani má zahrnovat i atentátníky z Paříže a Bruselu
foto: Profimedia

Postmoderní definice umění jakožto zcela čehokoli umožnila vzniknout nápadu, aby do výstavy o mučednících byli zahrnuti i atentátníci z teroristických útoků v Paříži a Bruselu. Výstavu bude prošetřovat policie, protože na ni bylo přijato trestní oznámení pro podporu terorismu.

Pletení pojmů a dojmů je pro současné „umělce“, jejichž jediným cílem je šokovat, poznávacím znamením. Proto může Ida Grarup Nielsenová z umělecké skupiny The Other Eye of The Tiger hájit nápad slovy, že „ve vlastním příběhu je každý tím hrdinou“. Prý je výstava „o snaze popsat termín mučedník z mnoha různých úhlů pohledu a napříč historií“.

Tak se portréty a repliky osobních předmětů sebevražedných atentátníků Ibrahima a Chalída el-Bakraouiových z bruselských útoků a Foueda Mohamed-Aggada, který se odpálil v pařížském klubu Bataclan, objeví vedle Johanky z Arku nebo Sokrata, kteří také zemřeli pro věc, která je přesahuje.

„Průvodce bude mluvit o Fouedovi Mohamed-Aggadovi a událostech na Bataclanu, během čehož bude místnost vyplněna zvukovými a světelnými efekty. Příběh bude víceméně vyprávěn z jeho úhlu pohledu,“ dodala Nielsenová.

Bratři z bruselského útoku nebudou mít efekty, ale návštěvníci uvidí napodobeniny věcí, co měli u sebe, včetně černé kožené rukavice, kterou měl údajně Ibrahim proto, aby skryl detonátor.

Vcelku nepřekvapivě pak je celá „výstava“, která má být návštěvníkům k dispozici od 26. května do 10. června, umístěna do areálu bývalých jatek.

Aby „umělci“ ukázali, že mají hranice, vrah Omar El-Hussein, který útočil v Kodani vloni v únoru a kterého policie zastřelila, místo na výstavce mít nebude. Nebylo totiž zcela jasné, že byl ochoten umřít pro své přesvědčení, vysvětlila Nielsenová. To se nám ulevilo.

Petra Tomanová




Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější