Afghánistán měl rekordní produkci opia, uživatelů heroinu ve světě přibylo | Reflex.cz
nahoru

Afghánistán měl rekordní produkci opia, uživatelů heroinu ve světě přibylo

Daniel Baret24. dubna 2016 • 18:00
Pěstování opia v Afghánistánu
Pěstování opia v Afghánistánu
• foto: 
Pinterest

V některých zemích světa v minulém roce klesla cena dávek heroinu, protože Afghánistán, největší světový producent opia (z kterého se tato droga vyrábí), měl rekordní úrodu. Zhoubným následkem je ale více uživatelů heroinu v Číně, USA, Íránu či zemích Střední Asie. Informovala o tom OSN.

Zajímavé přitom je, že v Afghánistánu v minulém roce klesl počet hektarů, na kterých se opium pěstovalo. Úroda byla přesto vyšší. Podle odhadů se v této zemi loni opium pěstovalo na více než 180 tisících hektarech. Afghánistán „zabezpečuje“ 80 procent světové produkce opia. Dalšími významnými producenty pro výrobu drog jsou Barma a Laos.

Kolem 90 procent opia se v Afghánistánu pěstuje na jihu a západě země, především v provinciích Halmand a Kandahár, které z velké části ovládá islamistické hnutí Tálibán. To sice oficiálně produkci a užívání drog podle islámských tradic zakazuje, ale z prodeje narkotik částečně financuje svoje vyzbrojování a činnost.

Lékaři konečně zkoumali mozek na LSD. Budete mít zase fantazii jako dítě
 

V samotném Afghánistánu užívá podle odhadů OSN heroin kolem jednoho milionu lidí. Země má téměř 33 milionů obyvatel.Výrobu a užívání drog nezastavily ani dlouholeté vojenské mise mezinárodních sil. Za jejich pobytu se dokonce pěstování opia v posledních deseti letech podstatně zvýšilo.

Kvůli vysoké produkci opia ale stoupá počet narkomanů také v okolních zemích Afghánistánu. Na heroinu je podle OSN na světě závislých kolem 35 milionů lidí.

Dekriminalizujte drogy, volají světoví experti a chválí Česko
Petra Tomanová 29. března 2016 • 15:55

Dekriminalizujte drogy, volají světoví experti a chválí Česko

Daniel Baret


Klíčová slova: afghánistán, opium, drogy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější