Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné | Reflex.cz
nahoru

Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné

Tereza Stonišová28. března 2016 • 11:14
Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné
foto: AP/Twitter

Včera odpoledne oznámil syrský režim, že z rukou bojovníků Islámského státu vytrhl starověké město Palmýra, kde islamisté poničili jednu z nejcennějších světových památek. Podle fotografií, které byly uveřejněny, je sice poškození památek zjevné. Zároveň ale ne nenapravitelné. 

Antický chrám Baal Shamin byl vyhozen do povětří cílenou výbušninou takzvaného Islámského státu v červenci 2015. Syrská státní média však oznámila, že město je již od radikálů osvobozeno. Vzápětí se také objevily první fotografie, které ukazují, jak na tom nyní pozůstatky chrámu jsou: I když je poškození evidentní, zdá se, že zcela se chrám srovnat se zemí nepodařilo.

Vojáci Sýrie i Iráku postupují územím ISIS, cíli jsou Palmýra a Mosul
 

Pro agenturu AFP se ke stavu památek vyjádřil geolog Maamun Abdulkarin: “Očekávali jsme to nejhorší, ale oblast je v relativně dobré kondici,” uvedl. Poničení je sice značné, ale ne nenapravitelné.

 

Poloprázdná Rakka. Syřanky natáčely skrytou kamerou v hlavním městě "Islámského státu"

Syrský prezident Bašár Asad již pogratuloval armádním vojákům, kteří město dobyli, a zároveň dodal, že “bez ruské pomoci by tato mise nemohla být uskutečnitelná.” Rusko mělo dříve extremní zájem na znovuosvobození Palmýry, nyní však již v oblastech neoperuje - ze Sýrie se začali ruští vojáci stahovat před více než deseti dny.

Tereza Stonišová


Klíčová slova: Sýrie, Rusko, ISIS, Palmýra


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější