nahoru

Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné

Tereza Stonišová 28. března 2016 • 11:14
Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné
foto: AP/Twitter

Včera odpoledne oznámil syrský režim, že z rukou bojovníků Islámského státu vytrhl starověké město Palmýra, kde islamisté poničili jednu z nejcennějších světových památek. Podle fotografií, které byly uveřejněny, je sice poškození památek zjevné. Zároveň ale ne nenapravitelné. 

Antický chrám Baal Shamin byl vyhozen do povětří cílenou výbušninou takzvaného Islámského státu v červenci 2015. Syrská státní média však oznámila, že město je již od radikálů osvobozeno. Vzápětí se také objevily první fotografie, které ukazují, jak na tom nyní pozůstatky chrámu jsou: I když je poškození evidentní, zdá se, že zcela se chrám srovnat se zemí nepodařilo.

 

Pro agenturu AFP se ke stavu památek vyjádřil geolog Maamun Abdulkarin: “Očekávali jsme to nejhorší, ale oblast je v relativně dobré kondici,” uvedl. Poničení je sice značné, ale ne nenapravitelné.

 

Syrský prezident Bašár Asad již pogratuloval armádním vojákům, kteří město dobyli, a zároveň dodal, že “bez ruské pomoci by tato mise nemohla být uskutečnitelná.” Rusko mělo dříve extremní zájem na znovuosvobození Palmýry, nyní však již v oblastech neoperuje - ze Sýrie se začali ruští vojáci stahovat před více než deseti dny.

Tereza Stonišová


Klíčová slova: sýrie, Rusko, ISIS, PalmýraDiskuse ke článku