Leden pokořil další teplotní rekord. A jak na Nový rok, tak po celý rok | Reflex.cz
nahoru

Leden pokořil další teplotní rekord. A jak na Nový rok, tak po celý rok

Daniel Baret18. února 2016 • 11:38
Leden pokořil další teplotní rekord. A jak na Nový rok, tak po celý rok
foto: www.climatecentral.org

Minulý rok byl nejteplejším rokem v zaznamenané historii planety. Tento rok má být podle předpokladů ještě teplejší - a podle předpokladů také tak začal. První měsíc byl totiž nejteplejším ze všech zaznamenaných lednů za posledních 135 let.

Letošní leden byl o 1,13 °C teplejší než průměr. Stal se tak čtvrtým po sobě jdoucím měsícem, kdy globální teplota byla o 1 °C vyšší než průměr. To je také unikát v historii měření.

Teploty byly všude natolik vysoké, že je snazší říct, kde teplo nebylo (Antarktida, Skandinávie, východní Afrika a části Ruska), než kde bylo. Největší tepelný nápor zaznamenala NASA v Antarktidě, kde bylo na některých místech naměřeno o 5 °C více, než je průměrná teplota.

Lidstvo je jen jeden stupeň od limitu, jehož prolomením se podnebí na celé planetě…

S vysokou teplotou v Arktidě souvisí velký úbytek ledu. V lednu ho bylo proti průměru o 647 tisíc kilometrů čtverečních méně. Pro lepší představu si vzpomeňte na rozlohu Francie - tolik ledu totiž ubylo.

Obrovské teplo, které naše planeta zažívá a bude zažívat v roce 2016, sice podle vědců souvisí s velmi silným jevem El Niño, ale nesmíme zapomínat ani na vliv lidské civilizace.

Podle britské Met Office, která se zabývá předpovídáním počasí, je dost možné, že rok 2016 bude stejně teplý nebo teplejší než rok 2015.

Daniel Baret




Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,290
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější