
„Tato setkání probíhají profesionálně. Nevyskytly se žádné incidenty,“ konstatoval velitel vzdušných operací Bundeswehru Joachim Wundrak pro deník Rheinische Post. Rusko podle něj demonstruje celému světu, že přišlo do Sýrie na žádost legitimní vlády, zatímco koalice Západu a arabských zemí operuje jaksi svévolně. Podobnou zkušenost s ruskou „kontrolou“ má i americké letectvo. Přitom si koalice a Rusko dávají dopředu vědět, kdo kde bude operovat – nebo si to aspoň slíbily. Na turecké hranici to onehdy nefungovalo.
Angela Merkelová by ráda vzdušný chaos nad Sýrií trochu vyčistila. Nejde jí až tak o její letadla, nýbrž o bezpečí lidí prchajících před válkou. Zatím si ruské a syrské letectvo nedělají moc hlavu z kolaterálních ztrát, viz třeba nedávné zásahy několika nemocnic.„V současné situaci by velmi pomohlo, kdyby tu bylo území, na němž by žádná strana nesměla ze vzduchu útočit, tedy jakási bezletová zóna,“ řekla deníku Stuttgarter Zeitung. Věří, že na rozdíl od džihádistů se s Asadem a Putinem dá na podobných dílčích věcech nějak domluvit. Skutečná bezletová zóna se totiž prakticky rovná okupaci — tu je nutné zajistit silou, a na nic takového nemá nikdo kapacitu.
Naopak příměří, které si Rusko a Západ ve čtvrtek slíbily a jež má začít v příštích dnech, si Kreml nevykládá jako stopku pro letecké útoky. Stejně tak prezident Asad prohlásil, že příměří má sloužit k zastavení teroristů, nikoli ke složení zbraní.