Berlín a Ankara zaskočily NATO: chtějí ho nasadit na uprchlíky | Reflex.cz
nahoru

Berlín a Ankara zaskočily NATO: chtějí ho nasadit na uprchlíky

Mav10. února 2016 • 11:20
Berlín a Ankara zaskočily NATO: chtějí ho nasadit na uprchlíky
foto: Úřad německé kancléřky

Ministři obrany Severoatlantické aliance zařadili na program jednání bod, který mnohým zvedá obočí. Angela Merkelová a její turecký protějšek Ahmet Davutoğlu NATO vyzvali, aby pomohlo v Egejském moři mezi Tureckem a Řeckem hledat, potažmo zachraňovat uprchlíky a lapat pašeráky lidí.

„Konkrétně budeme společně usilovat o efektivní využití pozorovacích a monitorovacích mechanismů NATO na hranici a v Egejském moři,“ prohlásili na tiskové konferenci po schůzce v Ankaře. NATO by mělo pomoci pohraničníkům Turecka a evropské agentury Frontex.

Motivace uprchlíků? Ze Sýrie prchají před Asadem, dál do Evropy pokračují za příležitostmi
Oficiálně orgány NATO přislíbily tento nápad na schůzce ministrů projednat. „Myslím, že vezmeme vážně žádost od Turecka a všech našich spojenců, abychom zvážili, jak může NATO pomoci s krizí a všemi důsledky,“ reagoval generální tajemník Jens Stoltenberg.

„Tuto záležitost měli primárně adresovat o několik mil vedle, na instituce Evropské unie. Primární odpovědnost nemá NATO, nýbrž EU, která sama říká, že má podporovat své členské státy v podobných krizích, pokud jde o kontrolu hranic, migraci a podobně,“ řekl serveru Politico americký velvyslanec při NATO Douglas Lute. Ale nějakou pomoc ve smyslu sdílení informací a špionáže, případně i námořních a leteckých kapacit, nevyloučil. „Musíme vyčkat, v čem přesně bude požadavek spočívat.“

Další zdroje serveru Politico jsou ještě skeptičtější. „Dumáme, o co v tom jde a proč NATO? To opravdu není úkol pro NATO,“ odmítá jeden nejmenovaný zdroj z aliance. A další souhlasí: „NATO nemá žádný právní mandát ani postupy na angažmá v takovéto situaci.“

Když opustíme EU, přijde k nám víc uprchlíků, straší Cameron skeptiky

Mav


Klíčová slova: Turecko, uprchlíci, NATO, MerkelováDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější