nahoru

Zákon proti rouhání: Gruzie chce vymýtit náboženské urážky

pet 8. února 2016 • 17:15
Náboženské procesí v Gruzii
Náboženské procesí v Gruzii
• foto: 
ČTK

Gruzínští zákonodárci budou rozhodovat o návrhu „protirouhačského“ zákona, který by pokutou trestal urážku náboženského cítění. Podobá se spíše islamistickým teokraciím; kritici se obávají omezení svobody slova a umlčení kritiků majoritní ortodoxní církve.

V křesťanských zemích není obvyklé, aby byly náboženské pocity jednotlivců chráněny zákonem.  „Věřící se tím dostává do privilegované pozice,“ prohlásil gruzínský ombudsman Ucha Nanuašvili. Pokuta za subjektivní urážku, jejíž existenci by dokládal pouze pocit dotčeného, je navrhována ve výši 100 lari (téměř tisíc korun), za opakovaný přestupek by se sazba zdvojnásobovala a například za znesvěcení náboženského symbolu by měl hříšník zaplatit až 1000 lari (tedy přes 9700 Kč).

Zákon má údajně chránit všechna náboženství, ale odpůrci se obávají, že bude mít navrch už tak hodně silná ortodoxní církev, která často vstupuje do veřejné debaty a svými postoji ji formuje. Zda skutečně získá bič na všechny odpadlíky a odpůrce, ukáže až čas.

pet


Klíčová slova: církev, Gruzie, náboženstvíDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.