nahoru

Kancléřka Merkelová by na jaře mohla přijet do Prahy

ČTK 18. ledna 2016 • 20:00
Kancléřka Merkelová by na jaře mohla přijet do Prahy
foto: Ľubomír Kotrha

Angela Merkelová by na jaře mohla navštívit Českou republiku. Uvažuje se o tom, že kancléřka by se zúčastnila slavnostního setkání k 25. výročí od založení visegrádské skupiny (V4), druhou variantou je bilaterální návštěva.

Merkelová by podle neoficiálních informací mohla do Česka přijet na přelomu března a dubna, kde se v Praze sejdou zástupci Visegrádu - tedy Slovenska, Maďarska a Polska. Česká republika V4 do půlky letošního roku předsedá.

O návštěvě kancléřky v Praze mluvil již loni v prosinci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády tehdy v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že by s Merkelovou chtěl mluvit o migrační krizi, ale také o obchodní výměny, modernizaci průmyslu, posílení sousedských vztahů či udržení schengenského prostoru.

Německo je pro středoevropské státy přirozeným a významným ekonomickým partnerem, vzájemné vztahy ale v poslední době kalí odlišné postoje k migrační krizi. Merkelová na počátku migrační vlny zvolila velmi otevřený přístup k uprchlíkům a vyzývala k solidaritě i další evropské státy.

Ve chvíli, kdy příliv běženců zesílil a objevily se první problémy, musela čelit kritice nejen ze zahraničí, ale i na domácí politické scéně.

Rozpor mezi V4 a Německem i dalšími členskými státy EU se projevil například v otázce povinných kvót pro přerozdělování migrantů, které Německo prosazovalo na jednáních Evropské rady. V4 tento mechanismus společně odmítala.

ČTK


Klíčová slova: MerkelováDiskuse ke článku