nahoru

Černohorci chtějí přestavět fašistický koncentrák na luxusní hotel

Daniel Baret 19. ledna 2016 • 07:00
Černohorci chtějí přestavět fašistický koncentrák na luxusní hotel
foto: Hons084 / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0

Na ostrově Mamula (známý je také pod názvem Lastavica) v Jaderském moři byl za druhé světové války koncentrační tábor, který zde zřídila fašistická italská vláda Benita Mussoliniho. Vězněno zde bylo kolem 2000 lidí a přes sto jich tady za války zemřelo. Vláda Černé Hory, které ostrov teď patří, ho chce proměnit na luxusní turistické sídlo. A to vyvolalo bouři nevole pozůstalých po obětech.

„Projekt turistického sídla by zničil všechny vzpomínky, které zde na naše příbuzné existují,“ řekla webu Balkan Insight, který o věci jako první informoval, Jovanka Uljarevičová. Té v koncentráku na ostrově Mamula zahynul pradědeček, který tam byl internován i s rodinou. Pozůstalí naopak navrhují, aby místo bylo ponecháno jako památka v nezměněné podobě.

Úřady Černé Hory naproti tomu argumentují, že ostrov je neobydlený a že vzhledem ke své poloze v Boce kotorské a velmi vhodným přírodním podmínkám by byl ideální pro výstavbu turistického rezortu. Hájí se i tím, že pak by zde našlo zaměstnání kolem 200 lidí. Dodávají, že „hotel a jeho všechny součásti budou vhodně zakomponovány“ do pevnosti, která je zde od 19. století a která za druhé světové války sloužila jako koncentrák.

Pozůstalí i někteří architekti ale takové argumenty nechápou. Nerozumí tomu, jak by se dal do bývalého koncentračního tábora „vhodně zakomponovat“ noční klub, restaurace, nebo wellness.

Projekt, který černohorská vláda schválila koncem minulého roku, chce za 15 milionů eur realizovat švýcarsko-egyptská developerská společnost Orascom. Ta nabízí v prvních patnácti letech vládě za pronájem každý rok 500 tisíc eur. Jak spor dopadne, se uvidí v nejbližší době.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.