
Přidávají se ale různé další akce, od procházek a zapalování svíček přes prezentace Havlových děl až po mši.
Hned první rok po Havlově odchodu si studenti a absolventi (nejen) Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity vzpomněli na epizodu z počátku politické kariéry posledního československého prezidenta: to když kráčel při vojenské přehlídce s krátkými či špatně vytaženými kalhotami.
Po sociálních sítích se nápad rychle rozšířil a lidi s podobně nápadně ohrnutými nohavicemi bylo možné potkat leckde. A výzva se šíří i za hranice, autoři ji přeložili a začali popularizovat třeba v Polsku a na Ukrajině.
„Hledali jsme způsob, jak uctít památku Václava Havla způsobem, který by byl výrazný, zapamatovatelný a jednoduchý tak, aby se k němu mohlo připojit co nejvíce sympatizantů,“ uvádějí autoři iniciativy.
„Inspiroval nás Ručníkový den Douglase Adamse. Každý rok se k jeho památce hlásí tisíce lidí po celém světě tak, že v jeden den s sebou nesou ručník, jenž byl symbolem jeho nejznámější knihy Stopařův průvodce po galaxii. V odkazu Václava Havla jsme tak hledali podobně výrazný prvek.“
Více naleznete na webu http://denvaclavahavla.cz/.
Módní faux-pas bylo Havlovi připomínáno už za jeho života, nic si z toho však nedělal. „Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě,“ komentoval to.
Vysvětlení podal Havlův krejčí; je podobně hořce úsměvné. S disidentem Havlem totiž seděl ve vězení, kde je bachaři nešetřili. „V kriminále, vždycky když na něj vrazili, tak na něj křikli: ‚Havel, upravte se!‘ A on si sáh´ do kalhot a takhle si je vytáh´. Takže on si zvykl, že při všech dramatických událostech si musí vytáhnout ty kalhoty,“ napsal server Novinky.cz.