nahoru

Česko-maďarský spor o Benešovy dekrety. Rozčílený Zaorálek žádá vysvětlení

ČTK14. prosince 2015 • 20:00
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• foto: 
ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si na úterý předvolal maďarského velvyslance, aby mu vysvětlil výrok předsedy maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra o Benešových dekretech. Kövér v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že Česko a Slovensko neměly být kvůli dekretům přijaty do Evropské unie.

Taková slova jsou podle Zaorálka mimo současnou realitu a nesmyslně narušují spolupráci v regionu. Kövérovy výroky kritizovalo i slovenské ministerstvo zahraničí, které si dnes rovněž předvolalo maďarskou velvyslankyni na Slovensku.

"Připadá mi, že to je úplně mimo současnou realitu a přál bych si, abychom naše vztahy něčím takovým nezatěžovali," řekl dnes Zaorálek novinářům během jednání vlády. Dodal, že Česká republika se maximálně snaží o spolupráci zemí střední a východní Evropy a podobná prohlášení tuto snahu znesnadňují.

"Podobné výroky, které se dívají do minulosti, tomu podle mne naprosto nesmyslným způsobem vůbec nepomáhají," dodal Zaorálek.

Od maďarského velvyslance Tibora Petöa, kterého předvolal na úterý, bude chtít český ministr slyšet, co vedlo Kövéra k takovým závěrům.

Kövér v pátek zveřejněném rozhovoru prohlásil, že Česká republika spolu se Slovenskem neměly být přijaty do EU, pokud součástí jejich právního řádu je zákon vycházející ze zásady kolektivní viny.

Odkazoval tím na existenci prezidentských dekretů, jež po druhé světové válce zbavily Němce a Maďary v Československu majetku a občanských práv. Česko dekrety odmítá zrušit, považuje je ale za právně vyhaslé.

Už v neděli reagoval na Kövéra český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj měl předseda maďarského parlamentu špatný den. Dodal, že český postoj k dekretům je jednoznačný.

"Máme jiná témata, jiné problémy, které bychom měli s našimi maďarskými partnery řešit. Téma Benešových dekretů je pro nás neměnné a nedotknutelné," řekl Chovanec.

Výroky předsedy maďarského parlamentu odsoudila i slovenská diplomacie. "Nejnovější vyjádření Kövéra o tom, že SR a ČR se neměly stát členy EU, jsou nekvalifikované, neodpovídají úrovni našich vztahů," uvedlo dnes v prohlášení slovenské ministerstvo zahraničí. Úřad vyjádřil přesvědčení, že Kövér se do budoucna podobných vyjádření zdrží a že přenechá hodnocení historie odborníkům.

Kövér v minulosti vystoupil s řadou kontroverzních prohlášení, některá z nich se týkala i problematiky etnických Maďarů v zahraničí. Před dvěma lety například řekl, že příslušníkům maďarské menšiny hrozí nebezpečí symbolické i reálné agrese a že byli v uplynulém roce vystaveni politickým bouřím.

ČTK


Klíčová slova: Maďarsko, omluva, Benešovy dekretyDiskuse ke článku