nahoru

Podle odhadů skončila francouzská Národní fronta třetí, první jsou Republikáni

13. prosince 2015 • 21:28
Marine Le Penová
Marine Le Penová
• foto: 
profimedia.cz

Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) podle odhadů skončila v dnešním druhém kole regionálních voleb v celkovém součtu hlasů na třetím místě. První jsou Republikáni ve spojení s centristy a druzí vládní socialisté spolupracující s dalšími levicovými stranami.

Podle odhadů kombinovaných s prvními výsledky by pravice ovládaná opět bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym měla obdržet téměř 40 procent všech hlasů. Levice se dotýká hranice 32 procent a krajní pravice Marine Le Penové se pohybuje kolem 28,4 procenta.

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Šéfka FN přitom poděkovala svým "odvážným a odhodlaným" voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, zejména stažení socialistických kandidátů ve dvou klíčových regionech před druhým kolem, což usnadnilo dnešní vítězství Republikánů. Le Penová to označila za machinace.Klíčová slova: Francie, volby, le penova


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější