nahoru

Dvě třetiny Rusů si myslí, že Rusko je velmoc

ČTK30. listopadu 2015 • 12:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Skoro dvě třetiny Rusů (65 procent) považují svou vlast za velmoc, zatímco před čtyřmi lety tento názor nesdílela ani polovina Rusů (47 procent). Opačný názor zastává každý čtvrtý dotázaný, zatímco v roce 2011 Rusko nepovažovalo za velmoc 46 procent účastníků průzkumu. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada.

S velmocenským postavením si Rusové spojují blahobyt občanů, hospodářský a průmyslový potenciál země, vojenskou moc, rakety a jaderné zbraně, vysokou kulturu, vědu a umění, respekt jiných zemí a autoritu ve světě.

Více než třetina dotázaných, 36 procent, by si přála vidět, aby Rusko bylo v budoucnu "jako vyspělé západní země". Necelá čtvrtina by dala přednost budoucnosti podobající se sovětské minulosti a tři procenta předrevolučnímu Rusku. 14 procent je spokojeno se současným Ruskem. Další dotázaní nedokázali odpovědět.

Rusové by si přáli vidět svou vlast silnou a kvetoucí (57 procent), bohatou (52 procent), vzdělanou a kulturní (40 procent), neporazitelnou (35 procent), mírovou a spravedlivou (30 procent).

Vlna vlastenectví se v Rusku vzedmula po loňské anexi Krymu a letošním zásahu v Sýrii, kde od konce září ruské letouny podporují režim Bašára Asada.

ČTK


Klíčová slova: Rusko, Rusové, velmocDiskuse ke článku