nahoru

Ministra kultury Hermana nechtěli pustit do areálu Hradu kvůli čínským investorům

ČTK12. listopadu 2015 • 05:00
Ministr kultury Daniel Herman by měl být tvrdší. Kvůli čínským investorům ho nechtěli pustit na Hrad.
Ministr kultury Daniel Herman by měl být tvrdší. Kvůli čínským investorům ho nechtěli pustit na Hrad.
• foto: 
ČTK/Michal Kamaryt


Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v úterý na Pražském hradě dostal do nečekaných potíží, když ho ochranka odmítla pustit do areálu, protože se v něm konalo Čínské investiční fórum. Herman, který o události informoval dnes na Twitteru, šel v úterý na koncert do katedrály svatého Víta, čekalo ho i setkání s bavorským protějškem. Hrad o události žádné informace nemá.

"Tak mě včera (v úterý) kvůli čínskému fóru nechtěli pustit skrz Hrad do sv. Víta na koncert. Prý z bezpečnostních důvodů (pro koho?). Docela kuriózní, že?" napsal lidovecký ministr na sociální síti. Celou událost pak ČTK podrobněji popsala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

"U Brány gigantů nebyl pan ministr do areálu Hradu vpuštěn zástupcem ochranky s tím, že z bezpečnostních důvodů není možno projít nádvořími a je třeba čekat na doprovod, který ho ke katedrále svatého Víta provede," uvedla mluvčí. "Daniel Herman se chvíli snažil ochrance vysvětlit, že je členem vlády této země a spěchá za pracovními povinnostmi; na tak chabý argument však ozbrojenec nereagoval," dodala.

Na neústupnosti strážných prý nezměnilo nic ani to, že se měl Herman sejít s bavorským ministrem kultury a školství Ludwigem Spaenlem. "Daniel Herman sice chápe fakt, že ministry se to na Hradě jen hemží, zatímco čínských investorů je zde jako šafránu, přesto mu připadá poněkud nestandardní, že hosté, pozvaní na koncert, nemají volný přístup na hrad českých králů z důvodu konání čínského byznys fóra," tlumočila dnes Cigánková postoj ministra. Herman se prý bezpečnostním rizikem být necítí.

S Hradem však prý Herman, který nakonec koncert stihl, věc řešit nehodlá.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK napsal, že žádné informace k této konkrétní události nemá. "Pokud se koná na Hradě větší akce, je logicky například krátkodobě omezen vstup na některé nádvoří nebo jeho část," uvedl. V případě Čínského investičního fóra měli organizátoři k dispozici i vlastní pořadatelskou službu, podotkl také.

ČTK


Klíčová slova: ministr kultury, hradDiskuse ke článku