nahoru

Potvrzeno. Rusové bombardovali nepřátele Islámského státu

bar 1. října 2015 • 07:00
Potvrzeno. Rusové bombardovali nepřátele Islámského státu
foto: Youtube

Ruské letectvo ve středu podniklo první útoky na pozemní cíle v různých místech Sýrie. Podle syrských zdrojů šlo většinou o útoky na obydlená místa, která neovládá Islámský stát (IS), ale protirežimní rebelové. Ti zároveň bojují proti Islámskému státu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadla zaútočila na osm cílů IS a nálety označilo za "chirurgické řezy".

Podle syrských zdrojů Rusové ale provedli jediný nálet na Islámský stát, a to nedaleko Palmyry.

Video ruského ministerstva obrany ukazuje nálet na Al-VIDEO Ministerstvo obrany RF

Že Rusové bombardovali rebely, mimoděk potvrdilo i ruské ministerstvo obrany. Za jeden z cílů označilo město Al Lataminah na severu provincie Homs, které leží hluboko v území ovládaném rebely a k pozicím Islámského státu to je nejméně 55 kilometrů. Ministerstvo dokonce i zveřejnilo video z leteckého útoku. Podle televize Al Džazíra, která se odvolávala na své syrské zdroje, jen ve městech Talbiseh and Zaafaraneh zahynulo nejméně 27 civilistů, především žen a dětí.  

Následky náletu na město TalbisaVIDEO Twitter

Britský list Guardian na svých stránkách citoval britského ministra zahraničí Philipa Hammonda, podle kterého výběr ruských cílů není náhodný. „Kdyby bombardovali IS, vyslali by nám signál, že bojují proti IS…. Ale když bombardovali rebely, vyslali nám jasnou zprávu, že jsou tu, aby podpořili Asada,“ uvedl Hammond.

Rusové použili protibunkrové bombyVIDEO liveleak.com

Někteří analytici upozorňují, že kromě případu v Al Lataminah, který potvrdily ruské úřady, není jasné, zda letadla měla ruské nebo syrské piloty. Nezávislá syrská média ovšem zveřejnila audiozáznamy údajné komunikace ruských pilotů s pozemním řídícím centrem.

Sociální sítě zaplavují záběry z míst, kam dopadaly ruské bomby.

 

Ruský nálet na pozice protiasadovských rebelů v Al LataminahVIDEO youtube

 

bar


Klíčová slova: sýrie, Rusko, islámský stát, náletDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.