nahoru

Poničené pendolino je zpět v Praze, budou jej zkoumat experti

ČTK 26. července 2015 • 16:00
Poničené pendolino je zpět v Praze, budou jej zkoumat experti
foto: ČTK

Ve středu se střetlo u Studénky s kamionem, nyní je zpět v pražském depu. Pendolino, které náraz značně poškodil, bude nyní v rukou techniků. Do Prahy se dostalo neobvykle nízkou rychlostí – jelo pouhých 40km za hodinu.

 „Převoz proběhl bez komplikací,“ uvedl Šťáhlavský. Dodal, že z vlaku už se dopoledne začaly vyklízet uvolněné části. V příštím týdnu pak budou pokračovat prohlídky a expertízy. Bude potřeba najít i záznamové zařízení, zatím se našlo jen jedno. Soupravu přijedou prohlédnout i zástupci italského výrobce. Teprve poté se bude podle Štáhlavského rozhodovat o dalším postupu.

Pendolino bylo po nehodě odstaveno v depu v Bohumíně. V pátek odpoledne se muselo nejprve otočit ve směru jízdy na obratišti v Petrovicích u Karviné, pak se vrátilo do Bohumína, odkud po 18:00 vyrazilo do Prahy. V sobotu bylo odstaveno v České Třebové, kde vlak čekal na další přesun do Prahy. Jeho přesun s pomocí nehodových vlaků tak podle předpokladu trval zhruba 30 hodin.

České dráhy mají k dispozici sedm souprav Pendolino, přičemž jedna funguje jako náhradní, protože pro provoz je třeba šest vlaků. Aktuálně má společnost k dispozici souprav pět. Jedna je zničená po středeční nehodě, další je na rozsáhlé údržbě, která by měla trvat do konce srpna. Nehoda tak podle Štáhlavského sice pro ČD znamená komplikaci, ale určitě nebude nutné rušit spoje. V případě potřeby bude vlak nahrazen vlakem EuroCity.

Nehodu nepřežili tři lidé, skoro 20 jich bylo zraněno. V Ostravě a Novém Jičíně zůstává stále hospitalizováno pět pacientů, tři v ostravské fakultní nemocnici jsou s vážnými zraněními na jednotce intenzivní péče. Dva pacienti jsou v Ostravě a Novém Jičíně na standardních odděleních. Pacientka z novojičínské nemocnice by mohla být propuštěna příští týden.

Novojičínský okresní soud v pátek poslal do vazby polského řidiče kamionu, který vjel na přejezd, přestože už svítila červená světla. Soudce s důvody státního zástupce pro uvalení vazby souhlasil, protože hrozí, že by se mohl obviněný vyhýbat trestnímu řízení. Padesátiletému řidiči, který svého činu litoval, hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení.

 

 

ČTK


Klíčová slova: pendolino, nehoda, Studénka, vlakDiskuse ke článku