nahoru

Verdikt pro hlavu ruských ultranacionalistů: doživotí

ČTK25. července 2015 • 18:00
Verdikt pro hlavu ruských ultranacionalistů: doživotí
foto: profimedia.cz

K doživotnímu vězení dnes moskevský městský soud odsoudil jednoho z hlavních ruských ultranacionalistických vůdců Ilju Gorjačova. Oznámila to agentura Interfax. Gorjačov, který byl shledán vinným z účasti na pěti vraždách, při ohlašování verdiktu omdlel. Soudní zřízenci jej posadili na lavici a zbytek rozsudku vyslechl vsedě. 

Třiatřicetiletý Gorjačov je vůdcem Bojové organizace ruských nacionalistů (BORN), militantní skupiny operující od roku 2008 v Moskvě. Cílem BORN bylo prosazovat násilnými formami velkoruský nacionalismus a "etnickou čistotu". Na vynesení rozsudku přišel v tričku s nápisem "Krym (je) náš".

Se svými společníky Gorjačov útočil na přistěhovalce z Kavkazu a aktivisty antifašistických organizací, ale i na policisty, novináře a soudce. Před stíháním se uchýlil do Srbska, odkud byl předloni do Ruska vydán.

Podle ruských porotců je Gorjačov zatvrzelý zločinec neschopný nápravy, který si nezaslouží slitování.

"Dej bůh, aby po nás už žádné další matky neplakaly. Doufám, že jiní (nacionalisté), kteří by pomýšleli na cosi podobného, si to rozmyslí. Je mi hrozně. Žádný rozsudek mi syna nevrátí," řekla novinářům po vynesení verdiktu Donara Džaparidzeová, matka předáka hnutí Antifa Ilji Džaparidzeho, zavražděného nacionalisty před šesti lety. "Je mi jich líto, ztratili lidskou duši, lidské srdce," vzkázala vrahům.

Prokurátorka vyjádřila nad rozsudkem spokojenost. Obhajoba naopak dala najevo, že se odvolá, a to i k Evropskému soudu pro lidská práva; porotci prý byli vystaveni nátlaku. "Žádný nátlak nebyl, o čemž svědčí to, že dvanáct porotců rozhodlo jednomyslně," prohlásil naopak advokát pozůstalých po Tádžikovi, kterému nacionalisté uřízli hlavu.

Během soudního procesu se hovořilo i o údajných stycích vůdce nacionalistů s Kremlem a ruskou tajnou službou FSB, byť jeho obhájce vraždy na zakázku z nejvyšších kruhů popřel, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

I Gorjačovovi spolupachatelé byli letos v dubnu v samostatném procesu odsouzeni k vysokým trestům. Maxim Baklagin a Vjačeslav Isajev na doživotí, Michail Volkov ke 24 letům vězení.

Jeden z vůdců a zakladatelů organizace Nikita Tichonov byl spolu se svou společnicí Jevgenijí Chasisovou v roce 2011 odsouzen na doživotí za vraždu advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasji Baburovové. Na tomto zločinu se podle soudu podílel i Gorjačov.

Ruský Vyšetřovací výbor, obdoba amerického FBI, dnes v Moskvě oznámil, že počet extremistických útoků se letos v Rusku ve srovnání s loňskem o třetinu zvýšil. Nárůst je podle šéfa výboru Alexandra Bastrykina patrný zejména na severním Kavkazu.K doživotnímu vězení dnes moskevský městský soud odsoudil jednoho z hlavních ruských ultranacionalistických vůdců Ilju Gorjačova. Oznámila to agentura Interfax. Gorjačov, který byl shledán vinným z účasti na pěti vraždách, při ohlašování verdiktu omdlel. Soudní zřízenci jej posadili na lavici a zbytek rozsudku vyslechl vsedě. 

ČTK


Diskuse ke článku