nahoru

Neuvěřitelný útěk mexického drogového bosse: Na svobodu se prokopal tunelem

Tereza Stonišová, ČTK 12. července 2015 • 17:00
Joaquín Guzmán alias El Chapo byl dopaden v roce 2014, dnes už opět běhá na svobodě
Joaquín Guzmán alias El Chapo byl dopaden v roce 2014, dnes už opět běhá na svobodě
• foto: 
ČTK

Joaquín Guzmán, známý spíše pod přezdívkou El Chapo neboli Prcek, uprchl z nejpřísněji hlídaného vězení v Mexiku. Ani nejvyšší stupeň ostrahy mu nezabránil v tom, aby se prokopal na svobodu kilometr a půl dlouhým tunelem. 

Guzmánovi se útěk z vězení zdařil už v roce 2001 a mexické úřady ho znovu dopadly až o 13 let později. V tunelu, který posloužil Guzmánovi k cestě na svobodu, byla vybudovaná ventilace a schody. Policisté také našli motocykl, který byl používaný k odvážení zeminy. V souvislosti s Guzmánovým útěkem policie k výslechu do metropole Mexika převezla 18 lidí. 

Ihned poté, co vyšlo najevo, že „El Chapo“ uprchl, zahájily bezpečnostní síly rozsáhlou pátrací operaci a mimo jiné pozastavily všechny lety z letiště ve městě Toluca nedaleko věznice Altiplano. Zatím není jasné, jak se podařilo útěk zorganizovat, naposledy prý byl Guzmán viděn ve vězeňské sprše. To, že není ve své cele, zjistili strážci při rutinní kontrole. Šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloy byl zatčen už v roce 1993 v Guatemale, ale v roce 2001 se mu podařilo utéct z přísně střeženého vězení v Mexiku v dodávce vozící prádlo z prádelny. Mexické úřady ho znovu dopadly až loni v únoru. 

Majetek asi sedmapadesátiletého Guzmána, který se řadí mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, v roce 2009 vyčíslil magazín Forbes na více než miliardu dolarů a zařadil ho tehdy na seznam nejbohatších lidí na světě. Spojené státy na něj kvůli obchodu s drogami a organizovanému zločinu vydaly zatykač. Guzmánova přezdívka Prcek souvisí s tím, že měří jen 168 centimetrů. O jeho bouřlivém životě koluje mnoho legend, stal se inspirací pro romány i písně, píše agentura DPA. 

 

Tereza Stonišová, ČTK


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.