nahoru

Albánská policie zatkla údajného vraha českých turistů

ČTK, ref5. července 2015 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Albánská policie zadržela údajného vraha dvou českých turistů. Informaci albánských médií ČTK potvrdila konzulka z českého velvyslanectví v Tiraně Radka Calábková, podle níž byl případ pro albánské vyšetřovatele absolutní prioritou. Podezřelý, dvacetiletý mladík s kriminální minulostí, je teď podle albánských médií u výslechu na policejní stanici ve městě Škodra, v jehož blízkosti se vražda v pátek večer stala.

"Policie tohoto podezřelého vytipovala jako možného pachatele," řekla ČTK Calábková. Policisté mají podle ní poměrně silné indicie, že podezřelý tento trestný čin spáchal. Policie přišla na mladíka porovnáním stop, které zanechal v autě zavražděných. Motivem vraždy byla podle albánských médií patrně krádež auta.

Ve vesnici Grudë, kde se muž v jednom z domů skrýval, bylo nasazeno asi 350 policistů, včetně příslušníků speciálních jednotek. Na místě byl také policejní vyjednávač, který se podle webu listu Shqiptarja snažil mladíka přimět, aby se policistům vzdal. Muž vyšel ven, až mu policie slíbila, že ho nezabije.

K dopadení údajného pachatele se krátce nato vyjádřil albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. "Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, a ne zabíjet znova," uvedl Tahiri na Facebooku. Poukazoval tím na fakt, že mladík pocházející z vesnice nedaleko Škodry byl už dříve odsouzen za loupežnou vraždu z roku 2010, při které zemřelo dítě. Čin spáchal spolu se svými bratry, když mu bylo 14 let. Ve vězení strávil pět let.

"Policie se domnívá, že měl úplně stejný (loupežný) motiv," uvedla Calábková. V Albánii se podle ní zvedla obrovská vlna sympatií k obětem. V metropoli Tiraně se má večer konat pietní shromáždění svolané přes Facebook. Účast avizovalo více než 3000 lidí. "Od veřejnosti k nám plynou kondolence, u ambasády byly svíčky a květiny," dodala Calábková.

Albánská média, která se případu široce věnují, uvádějí, že údajný vrah se objevuje na fotografiích zavražděné dvojice, takže je zřejmé, že se s ní znal.

Sedmadvacetiletý hasič z Plzeňska a jeho šestatřicetiletá partnerka byli v pátek zastřeleni ve svém autě na silnici v horské oblasti. Výsledky pitvy, o kterých v sobotu informoval web listu Shqiptarja, údajně ukázaly, že Češi byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat. Čin byl původně oznámen jako dopravní nehoda.

Vražda se stala v blízkosti lokality Theth na severu Albánie. Horská divočina v tomto okolí, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů a kde se nachází i národní park, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z České republiky. Od cest do těchto míst je neodrazuje ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti.

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, AlbánieDiskuse ke článku