nahoru

Maiselova synagoga opět otevírá, ukáže novou expozici

Tereza Stonišová2. července 2015 • 07:00
Maiselova synagoga opět otevírá, ukáže novou expozici
Maiselova synagoga opět otevírá, ukáže novou expozici
• foto: 
profimedia.cz

Židovská památka konce 16. století se opět otevře návštěvníkům. Rekonstrukci vyžadovaly vnější i vnitřní části. Kdo okolo nedávno šel, mohl si všimnout změněné fasády, která dostala nové zbarvení. Kromě rekonstrukce je zde také výstava tematicky zaměřená na historii Židů od 10. do 18. století. 

Výstavu doplnily mnohé další exponáty a hlavně ukázky toho, jak židovské město vypadalo před asanací. Kromě toho je výstava interaktivní, živá. Nabízí průlet pražskou čtvrtí a je vyrobená podle Langweilova modelu Prahy. Interaktivní podobu dostala expozice podle jednoho z autorů jejího scénáře Alexandra Putíka nejen proto, že je to moderní, ale i z důvodů prostorových. Dotykové obrazovky nabízí možnost seznámit se s asi šedesátkou rabínů a dalších představitelů židovské obce, s vývojem jiných českých a moravských židovských obcí či s židovskými rukopisy a starými tisky, řekl dnes novinářům. 

Expozice má několik zastavení, jimiž návštěvník prochází zprava doleva, jako se čtou hebrejské texty. Jsou řazeny tematicky, ale nerezignují a chronologii, uvedla druhá autorka expozice Iveta Cermanová. Začíná prvním osídlením židů v českých zemích a věnuje se tomu, jak se jejich postavení ve většinové společnosti vyvíjelo. Zvláštní kapitoly má židovská vzdělanost, mystika či chasidismus, centrální prostor synagogy je věnován renesančnímu „zlatému věku“ pražských židů, kde zvláštní pozornost patří mecenáši a staviteli synagogy Mordechaji Maiselovi a legendě o Golemovi.

 Ředitel Židovskému muzea v Praze, které synagogu spravuje, Leo Pavlát uvedl, že nová expozice v Maiselově synagoze je součástí transformace muzejních expozic. Další proměnou podle něj projde Španělská synagoga. "Plánujeme více večerních programů, součástí transformace je náš záměr přilákat více domácího publika," uvedl. Maiselova synagoga podle něj může sloužit i jako auditorium. Mohly by se v ní konat komorní koncerty, autorská čtení či divadla jednoho herce. Ve španělské synagoze by měl vzniknout kinosál, kde by se promítaly dokumenty doplňující tamní expozici nebo i filmy v rámci filmového klubu; budou mít buď židovskou tematiku nebo je bude spojovat židovský původ autorů, řekl Pavlát. 

Tereza Stonišová


Diskuse ke článku