Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras Zdroj: EPA/Yoan Valat

Řecko se blíží katastrofě, pomoc EU nic nezměnila. Analytici se ale neshodnou, čí je to vina

Řecku a jeho věřitelům dochází čas na dohodu ohledně další finanční pomoci, která by měla zemi přinést peníze na splátky všech pohledávek, a tím zmenšit riziko bankrotu. Nejnovější požadavky reforem ze strany věřitelů Atény odmítly, což situaci zkomplikovalo, komentátoři se ale neshodnou na tom, zda prozatímní neúspěch způsobila svým kličkováním aténská vláda anebo zda za něj můžou věřitelské instituce a jejich nerealistické požadavky.

"Evropští věřitelé začali vůči řecké vládě uplatňovat riskantní hru. Atény splnily požadavky věřitelů více než z poloviny, přesto Německo a další země žádají, aby se země zavázala plnit program, který už se ukázal být chybným, a o němž už si jen pár ekonomů myslí, že by mohl či měl být realizován," napsal v komentáři pro britský levicový deník The Guardian americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

Podle Stiglitze je vzhledem k ekonomické situaci a recesi bláznovství nutit Řecko k pokračování v úsporném programu a věřitelé by si měli uvědomit, že se jejich původní předpoklady nenaplnily. Země se totiž ani po přijetí řady úsporných opatření nevrátila k hospodářskému růstu a další úspory podle amerického ekonoma tento trend nezvrátí.

Opačně vidí míru zodpovědnosti na dosavadním neúspěchu jednání komentář listu The Financial Times, podle nějž návrh reforem ze strany věřitelů není bezchybný, představuje ale alespoň nějaké řešení pro státní pokladnu potýkající se akutním nedostatkem financí. Řecká vláda podle něj nepřišla s rozumnou alternativou a soustřeďuje se na témata, která jí přinesou politické body, ale nijak neusnadňují současnou situaci, kdy zemi hrozí platební neschopnost.

"Eurozóna nemůže držet Řecko za každou cenu. Nyní to vypadá tak, že se Řecko měnové unii vzdaluje. Směr může zvrátit jen jeho vláda a v konečném důsledku jeho občané," uzavírá deník.

Stejnou pozici dlouhodobě zastává německá vláda, jejíž ministr hospodářství Sigmar Gabriel v rozhovoru s listem Stuttgarter Nachrichten řekl, že Evropa už vzhledem k Řecku vyčerpala veškeré dostupné možnosti. Předsedkyně krajně levicové strany Levice Katja Kippingová se ale domnívá, že věřitelé se jen snaží Řecko exemplárně potrestat za jeho selhání.

Smířlivější tón volil francouzský ministr financí Michel Sapin, podle nějž Řeckem odmítnutý návrh věřitelů nebyl žádným ultimátem. Připustil ale, že Atény nyní musejí přijít s přijatelným alternativním řešením. "Musejí předložit jiné návrhy, které by umožňovaly dosažení celkové ekonomické rovnováhy," řekl Sapin.

"Obě strany se snaží přehazovat zodpovědnost jedna na druhou a přicházejí se stále novými fígly, jak odsunout termín pro vyřešení celé záležitosti," konstatuje pak komentář rakouského deníku Die Presse. "Důvěra v Atény je poškozená stejně jako důvěra v jejich vyjednávací partnery. Nám, občanům EU, může být jedno, jestli si pan (řecký ministr financí Janis) Varufakis rozumí s panem (německým ministrem financí Wolfgangem) Schaüblem. Nemůže nám ale být jedno, že se dluhová spirála v Řecku roztáčí dál - půjde to totiž na vrub nám všem."