nahoru

Nejvíce evropských dětí s nadváhou je v Irsku, druhá je Velká Británie

ČTK 11. května 2015 • 13:00
V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent
V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent
• foto: 
profimedia.cz

V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent. Vysoký výskyt nadváhy a obezity u nejmenších dětí je také v Albánii, 22 procent, Gruzii a Bulharsku po 20 procentech a ve Španělsku, 18 procent. Uvedl to na dnešním semináři navazujícím na pražský 22. Evropský obezitologický kongres hlavní projektový manažer pro výživu, fyzickou aktivitu a obezitu pro evropský region Světové zdravotnické organizace (WHO) Joao Breda. 

Data získala WHO od 32 z 53 členských zemí. Vyplynulo z nich rovněž to, že nejnižší počet dětí s nadváhou a obezitou do pěti let věku má Kazachstán, do jednoho procenta, Česká republika 5,5 procenta, Belgie sedm procent a Švédsko osm procent.

"Data jsou klíčová pro rozvoj cílených akcí a monitorování pokroku v potlačování obezity. Je potvrzeno, že včasná intervence před pátým rokem věku je nezbytná, pokud nárůst nadváhy a obezity u dětí se má zastavit," řekl Breda.

V zemích v nízkým výskytem nadváhy a obezity u malých dětí hraje významnou roli kojení a dobrá informovanost matek o zásadách výživy a fyzické aktivitě v raném věku. V zemích s vysokým výskytem nadváhy a obezity u dětí, která přetrvává u většiny až do dospělosti, jsou silné důkazy o tom, že kila navíc u dětí souvisejí s kily navíc u jejich matek.

Nejnovější výzkumy podle zprávy WHO také spojují výživu dětí v prvních letech života s jejich pozdějším zdravím.

Potvrzují to i česká data - normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z těch, kteří měli v dětství kila navíc, zatímco 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

ČTK


Klíčová slova: děti, obezitaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.