nahoru

Nejvíce evropských dětí s nadváhou je v Irsku, druhá je Velká Británie

ČTK 11. května 2015 • 13:00
V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent
V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent
• foto: 
profimedia.cz

V Evropě nejtlustější děti do pěti let věku jsou v Irsku, kde jich nadváhou či obezitou trpí 27 procent, a v Británii, kde je to 23 procent. Vysoký výskyt nadváhy a obezity u nejmenších dětí je také v Albánii, 22 procent, Gruzii a Bulharsku po 20 procentech a ve Španělsku, 18 procent. Uvedl to na dnešním semináři navazujícím na pražský 22. Evropský obezitologický kongres hlavní projektový manažer pro výživu, fyzickou aktivitu a obezitu pro evropský region Světové zdravotnické organizace (WHO) Joao Breda. 

Data získala WHO od 32 z 53 členských zemí. Vyplynulo z nich rovněž to, že nejnižší počet dětí s nadváhou a obezitou do pěti let věku má Kazachstán, do jednoho procenta, Česká republika 5,5 procenta, Belgie sedm procent a Švédsko osm procent.

"Data jsou klíčová pro rozvoj cílených akcí a monitorování pokroku v potlačování obezity. Je potvrzeno, že včasná intervence před pátým rokem věku je nezbytná, pokud nárůst nadváhy a obezity u dětí se má zastavit," řekl Breda.

V zemích v nízkým výskytem nadváhy a obezity u malých dětí hraje významnou roli kojení a dobrá informovanost matek o zásadách výživy a fyzické aktivitě v raném věku. V zemích s vysokým výskytem nadváhy a obezity u dětí, která přetrvává u většiny až do dospělosti, jsou silné důkazy o tom, že kila navíc u dětí souvisejí s kily navíc u jejich matek.

Nejnovější výzkumy podle zprávy WHO také spojují výživu dětí v prvních letech života s jejich pozdějším zdravím.

Potvrzují to i česká data - normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z těch, kteří měli v dětství kila navíc, zatímco 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

ČTK


Klíčová slova: děti, obezita


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.