nahoru

NASA nabízí odměnu 5000 dolarů, pokud jí pomůžete vymyslet jak přežít na Marsu

ber 10. května 2015 • 14:00
Mars
Mars
• foto: 
Profimedia.cz

Plánů na dobytí Marsu vzniklo již nespočet, reálných i čistě utopistických. Americká NASA teď vypisuje odměnu po 5000 dolarech třem lidem, kteří jí pomůžou vymyslet jak na rudé planetě dlouhodobě přežít.

K výzvě, kterou  americká vesmírná agentura zveřejnila na svých webových stránkách, se můžete připojit i vy. Uzávěrka nápadů do soutěže bude 7. června.

NASA dále píše: “Nápady by se měly týkat toho, jak přežít na Marsu 500 dní, dokud nepřiletí zásoby ze Země. Čili nápady by se měly týkat přístřeší, jídla, vody, dýchatelného vzduchu, komunikace, cvičení a medicíny. Vaší fantazii se meze nekladou,”

Pokud vše půjde podle plánu, hodlá NASA let na Mars s lidskou posádkou, která by zde založila stanici, uskutečnit po roce 2030. Před plánovači letu ale stojí ještě mnoho překážek, pro misi na Mars například již nyní vyvíjí největší a nejsilnější nosnou raketu v historii. Současné nosiče totiž nejsou schopné vyvinout s tak velkým nákladem, který bude třeba na Mars dopravit, dostatečnou rychlost k opuštění zemské přitažlivosti.

ber


Klíčová slova: reflex, Mars, NASA


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.