nahoru

Egypt znovu vybuduje Alexandrijský maják, jeden ze sedmi divů starověkého světa

9. května 2015 • 18:00
Maják na ostrově Faros
Maják na ostrově Faros
• foto: 
Wikimedia.org

Egypt se údajně chystá znovu vybudovat jeden ze sedmi divů starověku a to podle starých původních plánů. Je toto pravda nebo pouze novinářská kachna?

Egypt podle deníku Cairo Post rozhodl o znovuvybudování majáku v Alexandrii. Původní maják byl postaven v roce 280 před Kristem a byl vysoký podle různých odhadů od 110 do 130 metrů. Byl tak jednou z nejvyšších člověkem postavených staveb po stovky let. V roce 1326 ho však zničilo zemětřesení.

“Členové naší komise schválili starý projekt, který byl kdysi navrhnut gubernátu v Alexandrii, “ řekl Mostafa Amin, předsedající člen komise Egyptských starověkých památek. Zmíněný Mostafa Amin podle všeho existuje, ale projekt znovu postavit starověkou památku, která tímto vlastně památkou nakonec ani nebude a o praktickém využití k navádění lodí také nelze mluvit, je natolik neuvěřitelný až  budí dojem, že egyptští novináři prostě vypustili do světa kachnu.Klíčová slova: reflex, alexandria, majak


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo