nahoru

3700 mrtvých, statisíce lidí v Nepálu spaly venku, bojí se dalších otřesů a pádu budov

ČTK, vib, BBC 27. dubna 2015 • 09:21
3700 mrtvých, statisíce lidí v Nepálu spaly venku, bojí se dalších otřesů a pádu budov
foto: AP/Bernat Armangue

Následkem sobotního ničivého zemětřesení v Nepálu zemřelo podle posledních údajů nejméně 3700 lidí. Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy zde při zemětřesení zahynulo 8500 lidí. Zničeno bylo mnoho památek a katastrofa způsobila i největší neštěstí v historii pod nejvyšší horou světa, Mt. Everestem.

Podle nepálských médií dnes v noci až několik tisíc lidí v centrálním Nepálu přespalo kvůli obavám z dalších otřesů a možného pádu poškozených budov na ulicích, v parcích a dalších veřejných prostranstvích.

Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Lidé se řadí do front na vodu a v několika málo otevřených obchodech není k dostání takřka nic.

"Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země," řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru.

Nejasná je i situace pod horou Mt. Everest. Zatím je z tohoto místa potvrzených 18 mrtvých, jenže v táborech zde bylo až kolem 1100 lidí a odhaduje se, že další oběti budou ještě nalezeny.

Další desítky obětí jsou hlášeny ale i ze sousedních států, hlavně ze severu Indie a ze sousedního Tibetu.

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí bylo v Nepálu v době katastrofy více než 200 Čechů a s několika desítkami z nich se nepodařilo navázat kontakt. Mnoho z nich totiž vyrazilo na vysokohorské či turistické výpravy do hor, kde není signál.

Situace v Nepálu je sice pořád kritická, do země už ale po otevření letiště v Káthmándú začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc.

Počet obětí zemětřesení a následných otřesů bude zřejmě dál stoupat. Záchranáři se nyní pokoušejí dostat se i do odlehlých regionů v horách, zejména do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. „Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi,“ řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitní organizace World Vision.

Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým,indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.

Muž se modlí v nepálském Káthmándú. Obyvatelé se pořád obávají dalších otřesů.

ČTK, vib, BBC


Diskuse ke článku