nahoru

Americká média chválí Zemana za pondělní projev na konferenci ve Washingtonu

ČTK, ref3. března 2015 • 09:50
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
Reuters

Jako výmluvný hodnotil dnes list The Washington Post pondělní projev českého prezidenta Miloše Zemana na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Podle listu byly Zemanovy výroky zajímavější než slova jiných řečníků, třeba stálé velvyslankyně USA při OSN Samanthy Powerové a bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Susan Riceové.

Mezi řečníky byl také izraelský premiér Benjamin Netanjahu a slova mnohých z nich se vztahovala k izraelským obavám z nukleárně vyzbrojeného Íránu.

Zemanovo Jsem Žid vyřčené jako ztotožnění se s existenčními obavami Izraelců mělo podle washingtonského listu úspěch. Český prezident měl na mysli nebezpečí v podobě islámského terorismu.

Newyorský list Algemeiner, zaměřený na informace o židovstvu a Izraeli, vyzdvihl Zemanovu výzvu světu k solidaritě s Izraelem. Je to podle něj první krok v boji proti islámskému terorismu, který by měla podle prezidenta zaštítit Rada bezpečnosti OSN.

List The Times of Israel popsal Zemanův projev jako návod k boji proti terorismu ve dvou krocích - tím prvním je projev solidarity a druhým pak koordinovaná akce celého světa pokud možno pod mandátem RB OSN. Izraelský list připomněl, že se Zemanovi dostalo bouřlivých ovací.

Zpravodajský server Breitbart, založený komentátorem Andrewem Breitbartem s cílem poskytovat komentáře a analýzy, přinesl většinu Zemanových výroků pronesených před plným sálem s kapacitou 16.000 míst a označil Zemana za nečekané překvapení konference.

ČTK, ref


Diskuse ke článku