nahoru

Některé vlaky přestávají jezdit na hlavní nádraží v Praze, v jízdním řádu se na to „zapomnělo“

ČTK, ref1. února 2015 • 18:00
Hlavní nádraží Praha
Hlavní nádraží Praha
• foto: 
Profimedia

Dálkovou i příměstskou železniční dopravu v Praze ovlivní od pondělí rekonstrukce haly hlavního nádraží. Kvůli ní bude část vlaků zajíždět na Masarykovo nádraží. Opravy zastřešení budou mít na železniční dopravu v hlavním městě a širokém okolí dopad více dva roky. Jenže prosincový jízdní řád o nich neinformuje. 

Způsob, jakým se Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) s mimořádnou událostí vyrovnala, ostře kritizují České dráhy i firma Ropid, která organizuje pražskou hromadnou dopravu. Dráhám vadí, že správce kolejí nezanesl změny v dopravě už během prosincové řádné změny jízdního řádu, přestože o potřebě upravit jízdní řády vlaků musel dopředu vědět.

"Neuběhl ani měsíc a jsme nuceni kvůli výluce jízdní řád měnit. Znamená to pro nás i pro zákazníky řadu nepříjemných komplikací," uvedl člen představenstva ČD zodpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Ropid zase kritizoval SŽDC za to, že v době snížené kapacity hlavního nádraží upřednostnila dálkové komerční vlaky provozované na soukromé riziko před příměstskými spoji objednanými v rámci veřejné služby.

Výluka by se od pondělí měla podle SŽDC dotknout celkem 15 železničních linek. Zrušen bude muset být ranní vlak z Prahy do Kolína, který bude nahrazen autobusovou dopravou. Na Masarykovo nádraží budou zajíždět vlaky na lince S7 z Úval a rychlíky z Děčína. Rychlíky z Českých Budějovic budou z hlavního nádraží prodlouženy do Holešovic a u řady vlaků budou upraveny odjezdové časy. Odjezdové časy vlaků si mohou cestující zkontrolovat na internetových stránkách SŽDC ZDE.

Oprava střechy nad příjezdovou halou si vyžádají kompletní výměnu skleněných desek mezi žebrovím příjezdové haly a ocelové části konstrukce budou opatřeny novým nátěrem. Celá oprava za bezmála půl miliardy korun by měla být hotová do května 2017.

ČTK, ref


Diskuse ke článku