nahoru

Šimpanz nemá stejná práva jako lidé, rozhodl soud v USA. Zvíře může být v kleci...

ČTK, ref 5. prosince 2014 • 18:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Svět se někdy věnuje velkým absurditám. Jako teď v USA. Tam ve čtvrtek odvolací soud v New Yorku rozhodl, že šimpanz nemá stejná práva jako lidé, a jeho majitel ho tak nemusí propustit ze zajetí. Ve vůbec prvním případu svého druhu chtěla organizace bojující za práva zvířat dosáhnout propuštění primáta Tommyho tím, že by mu vymohla přidělení právní subjektivity.

 

Soudce však rozhodl, že šimpanzovi nenáleží nic podobného, jelikož „nemůže převzít žádné právní povinnosti ani být právně odpovědný za své činy“.

Organizace s názvem Nonhuman Rights Project (NRP) argumentovala tím, že šimpanzi mají natolik podobné vlastnosti jako lidi, že by si zasloužili základní práva, včetně svobody. Záhy po vynesení rozsudku zástupci organizace oznámili, že se odvolají k Nejvyššímu soudu. „Je to jen první krok v dlouhodobé strategické kampani za práva šimpanzů a dalších inteligentních zvířat,“ uvedl jeden z aktivistů.

Majitel šimpanze Tommyho, jehož propuštění NRP požadoval, uvedl, že je s výsledkem soudního řízení spokojený. Tommy, kterému je údajně kolem 40 let, je bývalá cirkusová opice. Jeho majitel, Patrick Lavery, ho prý dostal asi před deseti lety a drží ho ve venkovní kleci u domu v New Yorku. Podle svého majitele je však šimpanz na čekací listině na přijetí do útulku pro jemu podobná zvířata.

 

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, USA, simpanzDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.