nahoru

Klaus napadl Havla: Byl to reformní komunista, nenáviděl politické strany

ČTK, ref 1. listopadu 2014 • 10:00
Václav Klaus
Václav Klaus
• foto: 
profimedia.cz

Bývalý prezident Václav Klaus si vyřizuje účty se svým předchůdcem Václavem Havlem i po jeho smrti. Klaus v rozhovoru pro sobotní MF Dnes řekl, že Havel sice nebyl komunista, ale mentálně v mnoha ohledech reformním komunistou byl. Prý nechtěl politickou demokracii standardního typu a nenáviděl politické strany.

„Také zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl. On ale prostě nechtěl trh. Možná si vzpomínáte na jeho výroky, že trh je hokynářství. To byl nepřetržitý ideový souboj s tímto pohledem na svět,“ řekl o Havlovi Klaus.

Podporu ODS při opakovaném zvolení Havla prezidentem označil za nutné zlo. „Ano, vnímal jsem to jako nutné zlo. I když tento výrok jsem sám nikdy nepoužil.“

Pozitivně Klaus zhodnotil vnímání Havla v zahraničí. „Ano, byl symbolem a je potřeba mít symboly. Zejména v zahraničí to mělo pozitivní význam,“ uvedl.

Klaus Havla kritizuje vytrvale a opakovaně. Například již v roce 2001 řekl: „Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého.“

Václav Havel byl prezidentem od února 1993 do února 2003, jeho nástupce Klaus od března 2003 do března 2013. Loni nastoupil do úřadu Miloš Zeman.

ČTK, ref


Klíčová slova: havel, reflex, klausDiskuse ke článku