nahoru

Rusové úspěšně otestovali raketu Bulava, může nést až deset jaderných hlavic

ČTK10. září 2014 • 11:08
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Wikimedia.org

Nová ruská jaderná ponorka Vladimir Monomach dnes úspěšně vyzkoušela mezikontinentální raketu Bulava. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Raketa odstartovala z ponorky plující pod hladinou Bílého moře u severních břehů evropské části Ruska a dopadla na opačném konci země. "Bojové hlavice úspěšně zasáhly polygon Kura na Kamčatce," citovasla agentura Interfax generála Igora Konašenkova.

Podobný loňský test byl neúspěšný. Rakety Bulava, které mají patřit k základním prvkům ruského systému jaderného odstrašování po tři další desetiletí, dosud podle agentury Interfax neuspěly v osmi z 19 testů.

Raketa je prý s to přepravit na vzdálenost 8000 kilometrů až deset jaderných hlavic, schopných samostatně manévrovat v rychlosti několikanásobně překračujících rychlost zvuku. To má zaručit proniknutí protiraketovou obranou.

Vladimir Monomach je třetí ponorkou třídy Borej, nosičů strategických raket. Na stavbě plavidla se začalo pracovat v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku na březích Bílého moře v březnu 2006, na vodu byla spuštěna v prosinci 2012, loni v září začaly plavební zkoušky.

Prakticky v téže době, loni 7. září, neuspěl jiný test rakety Bulava, kterou zhruba minutu po startu z ponorky operující v Bílém moři "postihla porucha palubních systémů". Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tedy pozastavil testy nových ponorek a nařídil pět nových pokusných startů raket Bulava.

Už dřívější testy raket Bulava doprovázely vážné problémy. Z prvních 13 pokusných startů byla úspěšná necelá polovina. Šéf petrohradského závodu Rubin, který rakety vyrábí, byl kvůli opakujícím se problémům propuštěn. V letech 2010-11 se odehrálo několik úspěšných startů, na jejichž základě vláda rozhodla zařadit Bulavy do výzbroje ruského vojenského námořnictva.

V ruských regionech prý roste počet stávek kvůli nevyplácení mezd

ČTK


Klíčová slova: rusko, raketa, bulavaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,520
21,630
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější