nahoru

Máme důkazy, že Kyjev použil fosforové bomby, tvrdí Rusové

ČTK, ref 6. srpna 2014 • 13:54
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
ČTK

Ruští vyšetřovatelé mají nezvratné důkazy o použití zakázaných fosforových bomb při útocích ukrajinské armády proti civilnímu obyvatelstvu. Ruské agentuře ITAR-TASS to dnes sdělil mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin. Ruské podezření podle něj potvrdila analýza půdních vzorků, které do Ruska dopravili ukrajinští uprchlíci.

"Hlavní správa vyšetřování získala při prověřování bojových prostředků použitých v Doněcké a Luhanské oblasti nezvratné důkazy o tom, že ukrajinská armáda použila proti civilnímu obyvatelstvu zakázané zbraně," řekl Markin.

Podle soudní chemické expertízy byly v půdních vzorcích získaných v obci Semenivka a ve městě Slavjansk v Doněcké oblasti zjištěny stopy zplodin hoření zápalné směsi, která slouží jako náplň min a leteckých pum. "Jde fakticky o smrtonosnější variantu nábojů, které se dříve plnily bílým fosforem," uvedl mluvčí.

Osoby zasažené touto směsí jsou podle Markina vystaveny psychickému šoku, nevýslovnému utrpení a mučivé smrti. Použití této zbraně zakazuje řada mezinárodní smluv včetně Ženevské konvence o ochraně civilního obyvatelstva v době války z roku 1949, uvedl mluvčí.

Ruští vyšetřovatelé prý nyní zjišťují konkrétní odpovědnost ukrajinských vojenských velitelů. Podle norem ruského práva i mezinárodních právních norem prý budou pohnáni k odpovědnosti.

Rusko obvinilo Kyjev z používání fosforových bomb nejednou, o "nezvratných důkazech" ale Moskva hovoří poprvé. Ukrajinská armáda obvinění důrazně odmítá jako nesmyslná a vymyšlená. Z nasazení zakázaných zbraní Rusko v roce 2008 vinilo i gruzínskou armádu během válečného konfliktu s ruskými jednotkami v Jižní Osetii.

Rusko v úterý svolalo v New Yorku mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti OSN, která byla věnována humanitární situaci na východě Ukrajiny. "Je to skutečná válka," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. "Přes mezinárodní ujednání pokračuje Kyjev ve svém vojenském tažení. Ostřelovány jsou rezidenční čtvrti, používány jsou dokonce kazetové bomby," dodal ruský zástupce.

Podle některých západních komentářů Rusko připravuje půdu pro intervenci na Ukrajinu, která by měla být odůvodněna katastrofální humanitární krizí. Na možné vyslání ruských "mírových sil" na východ Ukrajiny dnes upozornil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

ČTK, ref


Diskuse ke článku