nahoru

Brazilská hvězda Neymar má zlomený obratel a na šampionátu už si nezahraje

ČTK, pos5. července 2014 • 12:00
Neymar
Neymar
• foto: 
ČTK

Pro brazilského fotbalistu Neymara mistrovství světa předčasně skončilo. Klíčový hráč pořadatelské země utrpěl ve čtvrtfinále s Kolumbií lehkou zlomeninu bederního obratle. Zranění si sice podle týmového lékaře nevyžádá operační zákrok, ale hvězdný útočník Barcelony musí mít několik dní naprostý klid a léčit se bude asi čtyři týdny. Přijde tak o semifinále s Německem i případné finále či zápas o třetí místo.

Kritický okamžik přišel v 87. minutě, kdy do Neymara naskočil kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga a kolenem ho trefil do zad. Neymar musel být ze hřiště odnesen na nosítkách, přičemž viditelně trpěl bolestmi, a byl převezen na vyšetření do nemocnice. Tam lékaři odhalili zlomeninu obratle.

"Není to vážné a nebude třeba operace, ale nesmí se teď moc hýbat, aby se vyléčil. Proto nebude schopen pokračovat na turnaji," řekl lékař brazilské reprezentace Rodrigo Lasmar s tím, že léčba zabere čtyři týdny. Neymar se ihned vrátil s týmem do Ria de Janeiro, když ho z letiště na týmovou základnu dopravila ambulance.

Se ztrátou Neymara se ihned po zápase smiřoval i trenér Luiz Felipe Scolari. "Podle toho, co jsem viděl a co mi říkal doktor, bude pro něj hodně těžké, aby byl schopen v semifinále nastoupit," prohlásil Scolari na pozápasové tiskové konferenci. "Dostal kolenem do zad a brečel a řval bolestí. Mohu garantovat, že bude těžké, aby se dal dohromady," dodal ještě předtím, než se dozvěděl, že o svou hvězdu definitivně přišel.

Dvaadvacetiletý Neymar je klíčovou postavou Brazílii. Na turnaji si už připsal 4 góly a jednu asistenci. Brazílie bude v úterním semifinále s Německem postrádat i kapitána Thiaga Silvu, který dostal druhou žlutou kartu.

"Neymar je pro nás velmi důležitý a byli jsme na něm hodně závislí. Ale možná nás to pomůže sjednotit a dodá nám to další motivaci, abychom vyhráli titul pro Neymara. Teď se ukáže síla týmu," prohlásil Thiago Silva, který věří, že šlo o nešťastnou náhodu. "Zúňiga není špatný chlap. Jen v tu chvíli nebyl moc opatrný. Neměl do něj tak vletět, ale faulovat jiným způsobem," dodal brazilský kapitán.

Podle útočníka Hulka je Neymarovo zranění důsledek toho, že rozhodčí na turnaji největší domácí hvězdu nechránili. "Byl mnohokrát terčem útoku, jako byl tento. Protihráči neustále po Neymarovi šli. Rozhodčí by měli hráče chránit, aby nedocházelo k něčemu podobnému," míní Hulk.

Neymara by v základní sestavě mohl nahradit záložník z londýnské Chelsea Willian, který je sehraný s klubovým spoluhráčem Oscarem, či mladík Bernard ze Šachtaru Doněck, který je považován za nejtalentovanějšího hráče Brazílie právě po Neymarovi.

"Já bych vsadil na Williana. Má hodně talentu a i dobře brání. Nevidím nikoho, kdo by mohl Neymara nahradit lépe než Willian," tvrdí kapitán brazilských mistrů světa z roku 1970 Carlos Alberto Torres.

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, fotbal, NeymarDiskuse ke článku