nahoru

Kim Čong-un se svezl chloubou severokorejského námořnictva - rezavějící ponorkou

ČTK, pos17. června 2014 • 13:00
Kim Čong-un se svezl chloubou severokorejského námořnictva - rezavějící ponorkou
foto: KCNA

Admirálové armády někdejšího Sovětského svazu označili severokorejskou ponorku za zastaralou už v roce 1961. Západní experti vytrvale poukazují na to, že chlouba severokorejského vojenského námořnictva by nedokázala potopit žádné nepřátelské plavidlo. To ale nijak neodradilo nejvyššího vůdce KLDR Kim Čong-una, který si plavbu v ponorce třídy Romeo vyzkoušel a ještě při ní rozdával rady ohledně navigace i přísné bojové pokyny, informovala oficiální tisková agentura KCNA.

Ponorka byla navržena v 50. letech minulého století a Sovětský svaz ji vyráběl jen 48 měsíců, než tento typ nahradily ponorky s jaderným pohonem. Všechny armády na světě se pak ponorek třídy Romeo s jejich hlučným a snadno zachytitelným naftovým motorem vzdaly - s výjimkou severokorejské. V současnosti 20 ponorek třídy Romeo představuje téměř třetinu severokorejské vojenské podmořské flotily.

V některých médiích a na internetu se už ovšem objevily spekulace, zda snímky Kim Čong-una v ponorce nejsou jen propagandistickou montáží.

Kdy se plavba ponorkou zřetelně poznamenanou rzí uskutečnila, KCNA neupřesnila. Snímky z ní zveřejnila v pondělí společně se zprávou, podle níž mladý vůdce země oplývající mnoha talenty "učil" kapitána ponorky, "jak správně navigovat". Kim Čong-un také vojáky naléhavě vyzval, aby mysleli "jen na boj" a "uspíšili bojovou připravenost".

Kterýkoli kapitán ponorky třídy Romeo by si ovšem měl jakékoli nepřátelské akce včas rozmyslet, napsal britský list The Daily Telegraph. Plavidlo má torpéda Jü-4 čínské výroby z 60. let minulého století s dostřelem šest a půl kilometru. Ponorka s jaderným pohonem třídy Los Angeles v americkém vojenském námořnictvu je vybavená raketami Harpoon schopnými potopit plavidlo na vzdálenost 240 kilometrů.

Navíc nemají ponorky Romeo prakticky žádnou protiponorkovou ochranu, což znamená, že by se teoreticky mohly pokusit ohrozit nějakou loď, pokud se k ní dostanou dost blízko, ale budou zcela bez šance, jakmile se jakákoli nepřátelská ponorka rozhodne poslat je ke dnu. Přinejmenším jedna severokorejská ponorka k tomu ani nepotřebovala nepřítele - v roce 1985 se jedno z plavidel třídy Romeo potopilo z neznámých příčin při nehodě.

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, ponorka, Kim Čong-un



Diskuse ke článku