nahoru

Brazilci se těší na fotbal, ale 72 procent lidí považuje situaci v zemi za velmi špatnou

11. června 2014 • 11:00
Demonstrace v Brazílii
Demonstrace v Brazílii
• foto: 
ČTK

Ve čtvrtek začne v Brazílii mistrovství světa ve fotbale. Místní obyvatelé sice tento sport nezměrně milují, ale současně jsou mimořádně zneklidněni kvůli ekonomické a sociální situaci v zemi. Podle rozsáhlého průzkumu washingtonského think tanku Pew Research Center jsou až tři čtvrtiny Brazilců nespokojeni s tím, jak se věci vyvíjejí.

Naprosto dramatický propad pak zaznamenalo hodnocení vývoje hospodářství v zemi. Brazílie byla celá léta v zahraničí označována za prosperující stát, který se rychle rozvíjí. Ještě loni považovalo ekonomickou situaci za dobrou i 59 procent Brazilců, ale letos v dubnu již pouhých 32 procent. Zajímavé je, že námitky proti vládní politice mají jak bohatí, tak chudí občané. Podle všeho se jedná o celkovou frustraci.

Až 61 procent Brazilců si pak myslí, že pořádání fotbalového šampionátu je nesprávnou věcí, protože kvůli tomu chybí peníze na školství, zdravotnictví a další veřejné služby. Jen 34 procent obyvatel se naopak domnívá, že to pomůže vytvořit pracovní místa. Dokonce lidé ani nevěří, že mistrovství pomůže zlepšit obraz země ve světě.

Za vůbec největší problém označují růst cen (85 %), vysokou kriminalitu (83 %), problémy ve zdravotnictví (83 %) a korupci politiků (78 procent).

Politologové a odborníci k tomu dodávají, že pokud neuspějí ani domácí fotbalisté, může být konec šampionátu pořádně horký pro vládu i zahraniční turisty.Klíčová slova: brazílie, fotbal, demonstrace


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější