Brazilci se těší na fotbal, ale 72 procent lidí považuje situaci v zemi za velmi špatnou | Reflex.cz
nahoru

Brazilci se těší na fotbal, ale 72 procent lidí považuje situaci v zemi za velmi špatnou

11. června 2014 • 11:00
Demonstrace v Brazílii
Demonstrace v Brazílii
• foto: 
ČTK

Ve čtvrtek začne v Brazílii mistrovství světa ve fotbale. Místní obyvatelé sice tento sport nezměrně milují, ale současně jsou mimořádně zneklidněni kvůli ekonomické a sociální situaci v zemi. Podle rozsáhlého průzkumu washingtonského think tanku Pew Research Center jsou až tři čtvrtiny Brazilců nespokojeni s tím, jak se věci vyvíjejí.

Naprosto dramatický propad pak zaznamenalo hodnocení vývoje hospodářství v zemi. Brazílie byla celá léta v zahraničí označována za prosperující stát, který se rychle rozvíjí. Ještě loni považovalo ekonomickou situaci za dobrou i 59 procent Brazilců, ale letos v dubnu již pouhých 32 procent. Zajímavé je, že námitky proti vládní politice mají jak bohatí, tak chudí občané. Podle všeho se jedná o celkovou frustraci.

Až 61 procent Brazilců si pak myslí, že pořádání fotbalového šampionátu je nesprávnou věcí, protože kvůli tomu chybí peníze na školství, zdravotnictví a další veřejné služby. Jen 34 procent obyvatel se naopak domnívá, že to pomůže vytvořit pracovní místa. Dokonce lidé ani nevěří, že mistrovství pomůže zlepšit obraz země ve světě.

Za vůbec největší problém označují růst cen (85 %), vysokou kriminalitu (83 %), problémy ve zdravotnictví (83 %) a korupci politiků (78 procent).

Politologové a odborníci k tomu dodávají, že pokud neuspějí ani domácí fotbalisté, může být konec šampionátu pořádně horký pro vládu i zahraniční turisty.Klíčová slova: brazílie, fotbal, demonstrace


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější