400 portugalských katolických kněží opustilo církev, protože se oženili, nebo mají partnerky | Reflex.cz
nahoru

400 portugalských katolických kněží opustilo církev, protože se oženili, nebo mají partnerky

ert5. června 2014 • 14:00
Kněží v Portugalsku
Kněží v Portugalsku
• foto: 
Profimedia

Stále více katolických kněží opouští v Portugalsku svoji církev. Ale mnozí to dělají bez toho, aby dodrželi církevní zákony. Proces takzvané laicizace je totiž velmi zdlouhavý. Někteří muži přitom nechtějí čekat na „svoji lásku“. Informovala o tom portugalská televize TVI24.

Podle jejich informací opustilo z těchto důvodů katolickou církev v zemi v nedávné době kolem 400 kněží. Protože se chtěli rychle oženit či žít se ženou, ukončili své kněžské povolání tím, že složitý právní proces, který to umožňuje, jednoduše ignorovali. Následně jsou proto suspendováni, ale nejsou vyloučeni z církve.

Katolická církev, na rozdíl od jiných, přitom pořád trvá na tom, že všichni kněží mají být svobodní muži. Mnoho katolických farářů, zejména v Latinské Americe či Africe, ale má ženy a nedbají žádných předpisů. V Evropě pak roste tlak, aby byl celibát zrušen a také katoličtí kněží se mohli ženit. Existují přitom už i země, kde je nedostatek kněží, například právě v České republice.

ert


Klíčová slova: kněží, portugalsko, manželství


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,420
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější