nahoru

Výzkum: Američané se více bojí globálního oteplování než změn klimatu

Miroslav Cvrček 31. května 2014 • 10:00
Poušť
Poušť
• foto: 
Profimedia.cz

Americká Yaleova univerzita přišla v květnu s pozoruhodným průzkumem. Autoři zjišťovali, jak Američané vnímají pojmy „změny klimatu“ a „globální oteplování“. Ukázalo se, že oba pojmy jsou mnohdy vnímány úplně jinak.

Jedna z otázek se týkala toho, jak moc globální oteplování či změny klimatu osobně zasáhnou samotného dotazovaného. Na výběr byly dvě možnosti: buď hodně či středně, nebo málo či vůbec.

První možnost si u globálního oteplování vybralo 38 procent dotazovaných, zatímco u změn klimatu (tedy do jisté míry širšího pojmu, do kterého zapadá i globální oteplování) jen 30 procent.

Pozoruhodné je, že ještě větší rozdíl ve vnímání pojmů panuje u některých menšin. Střední nebo velké dopady globálního oteplování čeká 45 procent Afroameričanů, zatímco u změn klimatu jich takové dopady předpokládá jen 23 procent. Velký rozdíl je také mezi Hispánci. Znatelné dopady oteplování očekává 60 procent z nich, u změn klimatu jen 30 procent.

Demokraté se oteplování bojí v 51 procentech případ, změn klimatu 39 procent. U republikánů je tento poměr 23 ku 19.

Rozdíly se stírají při otázce, jak oteplování či změny zasáhnou příští generace (65 % a 63 %).

V kontextu popsaných výsledků je pak překvapivé, že na otázku „Jak důležité je téma (globálního oteplování/změn klimatu) pro vás osobně?“ odpovědělo „extrémně či hodně“ 55 procent lidí v případě globálního oteplování, ale 58 procent v případě změn klimatu.

Celou studii najdete tady.Klíčová slova: reflex, globální oteplování, USADiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.