nahoru

Čína evakuuje své občany z Vietnamu, jsou terčem násilných protestů

ČTK, pos 18. května 2014 • 12:30
Čína
Čína
• foto: 
ČTK

Čína se rozhodla vyslat do Vietnamu pět lodí, aby urychlila evakuaci svých občanů. Ti se stali v minulých dnech terčem násilných protestů proti instalaci čínské ropné plošiny v části Jihočínského moře, na niž si dělá nárok i Vietnam. Agentura Nová Čína informovala, že první z plavidel vyplulo dnes ráno z jihočínského ostrova Chaj-nan.

Čínské ministerstvo zahraničí sdělilo, že z Vietnamu již bylo evakuováno přes 3000 Číňanů kvůli násilnostem z tohoto týdne, při nichž zahynuli dva čínští státní příslušníci a asi stovka jich utrpěla zranění. Šestnáct kriticky zraněných Číňanů dnes podle agentury Reuters přepravil z Vietnamu do vlasti čínský lékařský letoun vyslaný vládou v Pekingu. Dalšími dvěma charterovými lety se dnes vrátilo do vlasti 300 Číňanů včetně několika zraněných.

Peking rovněž oznámil, že zastaví některé projekty plánované ve spolupráci s Vietnamem a vydá varování, aby občané Číny do Vietnamu necestovali.

Vietnam zpočátku nad demonstracemi přivíral oči, v sobotu ale nařídil účastníkům, aby protesty ukončili. V Hanoji dnes policie podle agentury AP zasahovala proti skupině demonstrantů a novinářů před čínským velvyslanectvím. Celkem v Hanoji a Ho Či Minově Městě hlídkují tisíce policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek, kteří mají jakýmkoli dalším protestům zabránit. Zvlášť přísně úřady hlídají domy disidentů a dalších odpůrců režimu.

Současné nepokoje jsou jednou z nejhorších krizí v čínsko-vietnamských vztazích od krátké pohraniční války, kterou spolu oba státy svedly v roce 1979. Podle médií instalace ropné plošiny zvedla vlnu vietnamského nacionalismu, který by se mohl snadno vymknout kontrole a ohrozit nejen podniky v zemi, ale i domácí politickou stabilitu.

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, cina, VietnamDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.