nahoru

NATO kriticky hodnotí stav české armády

ČTK, jan 10. dubna 2014 • 12:00
Armáda
Armáda
• foto: 
Profimedia.cz

Část českých armádních jednotek je na kritické úrovni. Pokud země nepřidá peníze na armádu, nebude v případě skutečné války Severoatlantické alianci příliš platná. NATO hodnotí stav tuzemské armády v nebývale kritické zprávě, kterou dnes do Prahy přiváží generální tajemník organizace Anders Fogh Rasmussen.

"Jestli se situace nezmění, Česká republika bude mít vážné problémy poskytnout svůj přiměřený příspěvek do aliančních operací," uvádí dokument NATO. Nejoslabenější jsou prý jednotky, které mají poskytovat podporu vojákům v první linii - dělostřelci, protivzdušná obrana nebo zásobovači. "Stav jednotek bojové podpory zůstává na kritické úrovni," uvádí podle listu Hospodářské noviny NATO. Česká armáda také podle aliance "nadále potřebuje modernizovat všechny své klíčové schopnosti". Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval deníku řekl, že jde o nejhorší hodnocení české armády za posledních nejméně pět let.

Podle aliančního závazku by země měly vydávat minimálně dvě procenta HDP na armádu. Česko ale dává na obranu jen o něco více než jedno procento. Prezident Miloš Zeman ČTK ve středu řekl, že je pro zvýšení obranných výdajů. "Za jedné podmínky - že ty peníze budou vynaloženy efektivně," zdůraznil Zeman. Neefektivní vynaložení peněz podle něj představovala například výroba desítek bitevníků L-159, které armáda v takovém množství nepotřebuje, nebo modernizace tanků T-72.

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, NATO, ČeskoDiskuse ke článku