nahoru

Babiš se dnes omluvil za výroky na pondělní tiskové konferenci, kde kritizoval server Echo24

ČTK, lam27. března 2014 • 11:56
Babiš
Babiš
• foto: 
ČTK

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dnes prostřednictvím svého deníku Mladá fronta Dnes omluvil za výroky na pondělní vládní tiskové konferenci, kde kritizoval práci internetového serveru Echo24.

V omluvě uvedl, že nikdy neměl a nemá v úmyslu nikoho umlčovat. Babišova pondělní slova vyzněla tak, že investor serveru, bývalý ředitel Patria Finance Jan Klenor by se mohl stát cílem finanční kontroly. Vydavatel Dalibor Balšínek ale považuje omluvu jen za další urážku.

"Vzhledem k tomu, jakou pozici zastávám, mohl si někdo můj výrok interpretovat tak, že jako ministr financí hodlám prověřovat financování zpravodajského serveru, což jsem samozřejmě nikdy neměl a nemám v úmyslu," napsal Babiš v omluvě, o které MfD informovala na titulní straně, a uvnitř deníku otiskla celý její text.

"Je to jako obvykle, že omluva je pouze další urážkou," komentoval vyjádření Babiše vydavatel a šéfredaktor serveru Echo24 Balšínek. Babiš se podle něj sice omluvil, ale zároveň napsal, že má pochybnosti o tom, kdo server financuje. Balšínek zopakoval, že 95 procent společnosti vydávající Echo24 vlastní on sám, zbývající pětiprocentní podíl patří obchodní ředitelce Petře Feřtové. "Pan Klenor je naším věřitelem, peníze nám půjčil," uvedl Balšínek. Podrobnosti, tedy výši půjčky a její podmínky, ale nechtěl komentovat.

"Omlouvám se všem, kterých se má pondělní slova dotkla," uvedl Babiš. Doplnil, že má stále problém ztotožnit se s rolí politika a člena vlády, v níž má prý říkat něco jiného, než si myslí. Svými pondělními slovy se chtěl hlavně zastat ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podotkl.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace "zas tolik nedělo". Až v pozdějším tiskovém prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.

Babiš v pondělí označil Echo24 za "skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS". Uvedl, že podle jeho informací byla slova Válkové vytržena z kontextu a že podle ministryně byl její rozhovor pro server veden tendenčně s cílem, aby ji poškodil. "Byla to provokace a děláte to pro (místopředsedu TOP 09 Miroslava) Kalouska s (bývalým šéfem ČEZ Martinem) Romanem," osočil vicepremiér zástupce Echo24 na vládní tiskové konferenci. Balšínek v reakci na webu uvedl, že spojení s Romanem je zcela nepravdivé.

Nad původním výrokem Válkové o situaci Čechů v době protektorátu vyjádřili pobouření zástupci TOP 09 a ODS a šéf občanských demokratů Petr Fiala ministryni vyzval, aby zvážila své setrvání ve funkci. Někteří vládní kolegové se ale Válkové zastali a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda ani nikdo z ministrů nezpochybňuje události během protektorátu a nacistické okupace.

ČTK, lam


Klíčová slova: babiš, omluva, válkováDiskuse ke článku