nahoru

Let tří nových lidí k Mezinárodní kosmické stanici ISS se kvůli problému prodlouží na dva dny

ČTK, jan 26. března 2014 • 17:00
ISS
ISS
• foto: 
Reuters

Let ruské lodi Sojuz se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli technickému problému prodlouží. Podle původního plánu měl let, který odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu v úterý večer trvat jen šest hodin.

Start nosné rakety Sojuz-FG s lodí Sojuz TMA-12M s Američanem Stevem Swansonem a Rusy Alexandrem Skvorcovem a Olegem Artěmjevem byl úspěšný. Nevznítily se ale pomocné rakety, takže loď vynechala dva plánované manévry. To znamená, že let na orbitální stanici vzdálenou od Země 418 kilometrů bude zřejmě trvat více než dva dny.

"Posádka není v žádném nebezpečí. Sojuz je vybaven spoustou jídla a dalších potřeb i na více než dva dny. kdyby to bylo nutné," řekl podle agentury Reuters komentátor mise během televizního vysílání NASA. Až do loňského roku ruské lodě cestovaly k ISS běžně dva dny.

Ruští řídící letu čekají více informací o příčině selhání pomocných raket v době, kdy loď přeletí znovu nad jejich pozemními stanicemi. "První informace naznačují, že problém je zřejmě v tom, že loď nebyla správně orientovaná," uvedla NASA. Nový termín byl předběžně stanoven na pátek 0:58 SEČ.

Noví členové posádky ISS mají strávit na stanici 170 dní. Po jejich příletu se posádka orbitálního komplexu opět doplní na obvyklou šestici. Nahradí tak ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse, kteří se vrátili na Zem 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze. Americko-ruská posádka se vydává na oběžnou dráhu v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem v důsledku krymské krize. Podle odborníků však politika spolupráci ve vesmíru neovlivní, protože obě strany jsou na sebe odkázány a prakticky odsouzeny ke spolupráci. Spojené státy v současnosti nemají k dispozici vlastní vesmírné plavidlo schopné dopravovat lidské posádky na oběžnou dráhu. Ruský kosmický program zase nemá dostatek peněz.

ČTK, jan


Klíčová slova: Rusko, kosmonaut, ISSDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.