nahoru

V ukrajinském Doněcku běží kampaň za připojení k Velké Británii

arb 25. března 2014 • 18:00
Krym
Krym
• foto: 
Novosti Donbassa

Doněck – anglické město! Kampaň s tímto heslem běží na webech ve východoukrajinském Doněcku. Je to sice recesistická snaha upozornit na problém dalšího možného rozpadu země, ale má reálné základy v minulosti. Informovaly o tom na svých stránkách Novosti Donbassa.

„Obyvatelé Doněcka! Angličtí bratři! Nastal rozhodující okamžik!“ Parodují někteří lidé slova Rusů, která zněla při nedávném referendu na Krymu. Vše plyne z toho, že v roce 1869 velšský podnikatel John Hughes na místě, kde se právě dnešní Doněck nachází, otevřel několik dolů a postavil k nim metalurgický závod. Osada se jmenovala Hughesovka, rusky Juzovka.

Autoři výzvy v Doněcku pouze nepostřehli, že Wales není Anglie, ale to není rozhodující. Horší je, že podobně jako jinde na Ukrajině, trpí kvůli ekonomickým problémům i toto největší páté město země trvalým odlivem obyvatel. V roce 1992 zde ještě žilo přes 1,1 milionu lidí, teď necelých 950 tisíc.

V Doněcku se zhruba polovina obyvatel hlásila k ruské národnosti, Ukrajinců bylo jen o malinko méně.

arb


Klíčová slova: Rusko, Velká Británie, ukrajina, krymDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.