nahoru

Polsko dostalo z Ruska nabídku na přerozdělení Ukrajiny

ČTK, jan 24. března 2014 • 11:00
Vladimir Žirinovskij
Vladimir Žirinovskij
• foto: 
ČTK

Polsko dostalo z Ruska nabídku na přerozdělení Ukrajiny. Polské ministerstvo vnitra obdrželo podle televize TVP oficiální dopis z ruské Státní dumy, tedy dolní sněmovny parlamentu, ve kterém její místopředseda Vladimir Žirinovskij navrhuje Varšavě připojení pěti západních ukrajinských oblastí k Polsku.

Vladimir Žirinovskij, který platí za bouřliváka ruské politické scény, o územním rozšíření Polska hovořil v souvislosti s krizí na Ukrajině již dříve během března.
"Jsou to tak podivné návrhy, že je nikdo nebere vážně," prohlásil mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. Ten podle gazeta.pl potvrdil informaci TVP o tom, že Varšava skutečně dopis o přerozdělení Ukrajiny dostala. Wojciechowski dodal, že Žirinovskij obdrží zdvořilostní odpověď bez jakékoli zmínky o obsahu svého listu.

Polsko by podle šéfa ruských nacionalistů Žirinovského mělo následovat ruské šlépěje a požadovat na Ukrajině "odstoupení neukrajinských teritorií". Navrhuje proto, aby se Poláci v referendu vyslovili, zda k republice připojit Volyňskou, Lvovskou, Ternopilskou, Ivano-Frankivskou a Rivnenskou oblast na západě Ukrajiny. Obdobné návrhy prý dostaly i Rumunsko s Maďarskem, které by měly získat Černivickou a Zakarpatskou oblast. Z nynější Ukrajiny by tak po připojení východních ruskojazyčných regionů k Rusku zůstala podle Žirinovského jen centrální "ukrajinská" část.

Podle Nałęcze je pobuřující nabízet Polsku takovéto změny hranic na úkor spřátelené země. "To může napadnout jen chorou mysl," dodal poradce polského prezidenta Tomasz Nałęcz s tím, že na dopis by se měl podívat psychiatr.

Polsko samo má historickou zkušenost s rozdělením své země, ke které v minulosti několikrát došlo. Za takzvané čtvrté dělení Polska je označován pakt Molotov-Ribbentrop, kterým si sovětský diktátor Josif Stalin s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem rozdělili východní Evropu. Bývalá východní území Varšava po druhé světové válce od Sovětského svazu již nezískala, náhradou obdržela tehdejší východní německé oblasti.

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, Rusko, ukrajina, PolskoDiskuse ke článku