nahoru

Obálka Reflexu: Jak to bylo s portrétem bratří Saudků

Tereza Stonišová13. března 2014 • 15:00
Soudkové
Soudkové
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Neexistuje silnější a šílenější příběh bratrské lásky než ten, jejž spolu prožívali a prožívají bratři Jan a Kája Saudkovi. Na současné obálce Reflexu je nyní unikátní fotografie od fotografky Nguyen Phuong Thao, která zachytila v lednu roku 2006 akt jejich usmíření.

Fotograf — malíř a největší osobnost českého komiksu. Jednovaječná dvojčata, těžko od sebe rozeznatelná – tedy alespoň dříve, dokud Karla nezměnil alkohol. Vztahy v jejich košaté a složitě strukturované rodině se v prvních letech 21. století vyostřily.

Dvojčata, jež se milovala, se spolu úplně přestala stýkat. Až v prosinci roku 2005 se usmířila a podala si opět ruce. Jan přiznal, že na svého bratra nikdy nezanevřel. A právě v lednu roku 2006, tedy těsně po sourozeneckém usmíření a krátce před Kájovou nešťastnou příhodou, kdy se mu po dušení soustem příliš dlouho neprokrvoval mozek, což zapříčinilo upadnutí do kómatu, pochází portrét fotografky Thao.

Sága rodu Saudkových: Do slavné rodiny patřil JXD i Franz Kafka

„Je to obraz bratrské lásky. Ti dva se bezmezně milovali a byli si opravdu velmi podobní, dokud tedy Kája nezačal pít,“ říká o fotografii, která je nyní na obálce Reflexu, fotografka Thao. „Je to, jako by každý z nich líbal svůj odraz v zrcadle,“ dodává.

Tento portrét však nevznikl náhodou. Jan a Karel Saudkovi už podobný portrét mají. Pochází z roku 1986, a Thao se jím nechala inspirovat, aby přesně o dvacet let později vznikl portrét velmi podobný tomu původnímu. 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější