nahoru

Bylo ztracené malajsijské letadlo uneseno? Vyšetřovatelé tuto možnost nevylučují

ČTK, lam 10. března 2014 • 09:07
Malajsie, letadlo
Malajsie, letadlo
• foto: 
ČTK

Příčiny pátečního zmizení letadla malajsijských aerolinií s 239 lidmi zůstávají záhadou a nelze vyloučit ani únos. Novinářům to dnes v Kuala Lumpuru řekl šéf malajsijské agentury pro civilní letectví Azharuddin Abdul Rahman. Podle něj se nepotvrdilo, že by na moři byly objeveny trosky letadla. 

Letadlo odstartovalo v pátek v 17:41 SEČ z Kuala Lumpuru a mířilo do Pekingu. Kontakt s ním byl naposledy v 18:30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru. Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11.000 metrů a letělo stálou rychlostí.

Není možné vyloučit únos a všechny možnosti se dále prověřují, řekl Rahman. Podle něj příčina zmizení letadla zůstává záhadou.

Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy ukradené v Thajsku v roce 2012 a 2013, a to občanům Itálie a Rakouska. Letenky si tyto osoby koupily zřejmě společně za thajské báty a konečnou destinací nebyl Peking, ale Evropa.

Rahman dnes také uvedl, že vietnamské úřady nepotvrdily, že by někdo zahlédl trosky letadla na hladině.

V neděli v podvečer posádka letounu vietnamského námořnictva údajně zahlédla u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti, kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny.

Po troskách pátrá u pobřeží Vietnamu a Malajsie 40 lodí a 34 letadel devíti států. Úřady sdělily příbuzným cestujících pohřešovaného letadla, aby se připravili na nejhorší.

ČTK, lam


Klíčová slova: letadlo, únos, malajsieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.