nahoru

Libanonem otřásá skandál nahé olympijské lyžařky, nafotil ji synovec Schwarzenberga

vib 14. února 2014 • 08:00
Libanonem otřásá skandál nahé olympijské lyžařky, nafotil ji synovec Schwarzenberga
foto: beirut.com, Facebook

Libanonem otřásá skandál kolem jeho olympijské slalomářky Jackie Chamounové (22). V zemi, kde přes 65 procent obyvatel tvoří muslimové, některým lidem a politikům vadí, že se mladá sportovkyně objevila na fotkách, kde je nahá. Snímky pocházejí z focení, které pořídil jiný olympionik ze Soči, Mexičan Hubertus von Hohenlohe, který je synovcem exministra Karla Schwarzenberga.

Celý případ, který vyvolal obrovskou pozornost v celém světě, se odehrál podle scénáře, který bychom mohli pojmenovat „za co všechno mohou sociální sítě a moderní technologie“. Co se tedy stalo?

Jackie pózovala před třemi lety pro rakouský lyžařský kalendář v horách severního Libanonu, kde jsou ve středisku Faraja i lyžařské vleky a sjezdové tratě. Na zveřejněných fotkách pak nebyla úplně nahá, dalo by se říci polonahá, některé partie těla jen vykukovaly. Jenže na YouTube.com před několika dny uniklo video, které dokumentovalo focení, někdo z něj vyrobil fotografie (ty nevyšly v kalendáři a předtím ani nikde jinde) a na těch je lyžařka do půl těla svlečená, když se připravovala na samotné focení. V Libanonu to vyvolalo obrovský poprask. V zemi totiž žije přes 65 procent muslimů, někteří z nich jsou velmi konzervativní a představa, že reprezentantka jejich země se někde ukazuje nahá, je pro ně nepředstavitelná. Kromě jiných je Libanon domovem islamistického teroristického hnutí Hizballáh.

Jackie Chamounová je ale z celé záležitosti nešťastná, protože to z její strany nebyla žádná exhibice či provokace. Na svém Facebooku a Twitteru se omluvila, ale někteří Libanonci to nepřijali. Například ministr sportu a mládeže Fajsal Karame nařídil, ať olympijský výbor země případ vyšetří a učiní potřebné kroky, aby nebyla „poškozena pověst státu“. Také některá média vyzývají k jejímu potrestání. Libanonští sportovní činovníci ale Chamounovou odmítli vyloučit z her v Soči. Na obranu lyžařky se pak začali někteří Libanonci fotit na sociální sítě a pózují polonazí.

Zajímavostí je, že Jackie Chamounovou fotografoval pro kalendář mexický olympionik, také lyžař, princ Hubertus von Hohenlohe, který je synovcem předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Je to ten samý Hohenlohe, který v roce 2010 fotografoval českou reprezentantku Šárku Záhrobskou (dnes Strachovou) v průsvitných fialových šatech.

vib
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.